head

„Je obrovským pokrokom, že môj stav sa natoľko zlepšil vďaka enzýmu serrapeptáza”

Ladislavovi Hercegovi pomohol v liečbe enzým serrapeptáza
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Ladislav Herczeg bojuje už roky s arteriosklerózou, ktorá dospela do takého štádia, že bolo potrebných niekoľko amputácií. Tento muž sa podrobil viacerým operáciám, navštevoval špecialistu na nohy, napriek všetkému sa však jeho stav nezlepšil. Po narodení prvého vnuka sa Ladislav rozhodol, že sa bude ešte viac sústreďovať na svoju liečbu, preto vyskúšal enzým serrapeptázu.

Kedy vysvitlo, že trpíte arteriosklerózu?

Dozvedel som sa to v roku 2012. Vtedy som už trpel cukrovkou, čo môj stav iba zhoršilo. Kvôli zlému krvnému obehu sa mi noha stenčovala, objavili sa na nej vredy. Dospelo to tak ďaleko, že mi museli amputovať všetky prsty na pravej nohe, nakoľko ich postihla nekróza. Následne mi museli amputovať aj časť priehlavku, lebo odumretie tkaniva sa šírilo ďalej.

Ako ste to prežívali duševne?

Mám prácu, v podstate som agilný, aktívny človek, mám rád práce v záhrade, bicyklovanie, a prechádzky so svojou partnerkou. Bohužiaľ kvôli arterioskleróze som bol vyčerpaný už po 5-10 minútach pohybu, musel som sa zastaviť oddýchnuť si. Viete si predstaviť, aký som bol bezútešný. V roku 2012 som mal iba 58 rokov, zlepšenie stavu som očakával jedine od operácie ciev. Najprv mi zaviedli stent na roztiahnutie ciev do oboch stehien, neskôr aj do krčnej tepny, nakoľko som na tom mieste mal už takú arteriosklerózu, že tepna bola zúžená už na 90%.

Po operácii sa Vám zlepšil celkový pocit?

Nezbadal som výraznejšiu zmenu. Presnejšie, kým ostatní v nemocnici rozprávali o tom, že ako im operácia ciev zlepšila stav, ja som nepociťoval nič podobné. Predtým som nemal bolesti, ktoré by operácia mohla zmierniť. Mal som problémy iba s krvným obehom, kvôli zúženým cievam.  Pravidelne som dostával infúzie na roztiahnutie ciev, užíval som aj lieky na roztiahnutie ciev a riedenie krvi, aby sa mi nevytvorila trombóza. Veľmi ma prekvapilo, lepšie povedaná rozhorčilo, keď mi špecialista nôh povedal, že som zanedbal svoju nohu, a nechodil som pravidelne na cievnu chirurgiu, keď to on by mi mal dať odporúčanie. Kvôli cukrovke som pravidelne navštevoval diabetológa, podľa predpisov som absolvoval aj na laboratórne vyšetrenia, napriek tomu to bola podľa jeho moja chyba.  

Ak dobre chápem, operácia bola potrebná iba kvôli zastaveniu zhoršenia stavu?

Áno. Ostatné závisí odo mňa, myslím tým to, ako sa stravujem, akým životným štýlom žijem, atď.

Takže ste dbali na to, ako sa stravujete?

Pravdaže. Stravou som dosiahol, že sa mi znormalizovala hladina cholesterolu, ako diabetik som aj tak dbal na to, čo sa dostane na môj tanier. Keďže moja partnerka je zástankyňou reformovanej stravy, pripravuje také jedlá, ktoré slúžia nášmu zdraviu, ale ju som spoznal až po prepuknutí choroby.

Ako ďalej?

Dostal som sa až tam, že som na svoje problémy začal hľadať riešenie sám. Mal som už dosť toho, že sa lekári občas pustia do “rezania” mojej nohy, a napokon mi je dobre iba na krátky čas. Predtým som si myslel, že zo stien ciev sa vápenatý povlak nedá odstrániť prírodnou cestou, zveril som sa do rúk lekárov. Moja partnerka zvykne čítať magazíny, kde píšu o zdravej životospráve, a v jednom z nich našla článok o enzýme serrapeptáza. Ukázala mi ho, ja som sa jej najskôr vysmial, lebo som nechápal, ako môže pomôcť priadka morušová pri arterioskleróze. Pár dní som ju s tým aj podpichoval.

Neskôr Vás enzým serrapeptáza predsa len presvedčil?

V podstate mám skeptický postoj k týmto veciam, nenechám sa  predsvedčiť rôznymi čárami-márami. Moja partnerka však trvala na tom, aby sme si objednali jedno balenie produktu elixir Serrapeptaze, ktorý obsahuje enzým serrapeptázu. Mala v podstate pravdu, nedávno sa mi narodil prvý vnuk, rád by som s ním ešte behal, a hral futbal.

Pociťujete nejakú zmenu odkedy užívate serrapeptázu?

Zbadal som, že sa nezadýcham až tak často, a cítim sa byť energickejším. Ak dobre viem, enzým serrapeptáza potrebuje čas na to, aby odbúral zo stien ciev plaky, preto od neho nemožno očakávať, aby jednou ranou vyriešil všetky problémy. Pre mňa je obrovským pokrokom, že sa môj stav natoľko zlepšil, ale to sa ukáže až na kontrolnom vyšetrení. Chcel by som ešte dodať, že v návode na užívanie serrapeptázy je uvedené, že sa nemôže užívať s liekmi na riedenie krvi, takže ešte pred začatím užívania som toto konzultoval so svojím lekárom.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu