head

Pomaranče, vzácne zimné ovocie

Liečivé účinky pomarančov: kedy by sme ich mali konzumovať?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravie

Pomaranče môžu znížiť riziko vzniku obličkových kameňov, niektoré druhy môžu pomôcť ľuďom s cukrovkou, a ak práve vnímate svet cez čierne okuliare, ich príjemná vôňa zlepší aj Vašu náladu.  Pomaranče sú obľúbeným zimným ovocím mnohých z nás, čo nie je žiadnym prekvapením, pretože okrem svojej výbornej chuti majú aj veľa blahodarných účinkov na zachovanie zdravia. Pozrime sa, na čo všetko sú pomaranče dobré!

Bomba pre imunitný systém

Vďaka vysokému obsahu vitamínov A a C pomaranče skvele posilňujú imunitný systém , preto budetevďaka nim mať väčšiu šancu, že nádcha, kašeľ a prechladnutie Vás zďaleka obídu. V prípade, že nás už chrápka skolila, denne jeden pomaranč môže pomôcť aj v tom, aby sme sa z choroby zotavili ľahšie.

Pri cukrovke

Červené pomaranče môžu konzumovať aj cukrovkári, pretože môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Nakoľko u cukrovkárov je udržanie správnej hladiny cukru v krvi obzvlášť dôležité, je vhodné –po konzultácii s lekárom - zaradiť červené pomaranče do ich jedálneho lístka.

Proti obličkovým kameňom

Konzumáciou pomarančov sa môže znížiť aj riziko vzniku obličkových kameňov, preto ak máme sklonku vzniku obličkových kameňov, oplatí sa spriateliť sa s týmtojužným ovocím. Môžeme ho konzumovať aj vo forme pomarančovej šťavy, ale dbajme na to, aby to bola čerstvo lisovaná šťava, a nie umelá, preplnená cukrom a prídavnými látkami, ktorá je označená ako 100 %-ná!

Na podporu trávenia

Vďaka vysokému obsahu vlákniny prispievajú pomaranče k zdravému tráveniu a očiste čriev, preto nám môžu pomôcť aj počas detoxikačnej kúry. Ak ich budeme konzumovať pravidelne, môže sa zvýšiť aj účinnosť vstrebávania živín a železa.

Ochrana ciev

Toto chutné južné ovocie účinne chráni cievy, vďaka vysokému obsahu vitamínu C zostanú steny ciev pružné a dostatočne priechodné. Ak pomaranče zaradíme do svojho denného jedálneho lístka, znížime tým riziko vzniku zúženia ciev (aterosklerózy).

Proti depresii

Vôňa pomarančov má bez pochýb priaznivý vplyv na depresívne rozpoloženie, zaženie zlú náladu a pomáha zmierniť stresa podráždenosť. Pomaranče sú okrem toho výborným antioxidantom, prispievajú  aj k viazaniu voľných radikálov. Pomáhajú udržiavať organizmus a pokožku svieže, čím môžu znížiť aj príznaky starnutia.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu