head

Teplo, svetlo a kyslík: neprospieva vitamínom

Časť vitamínov je citlivá na svetlo, kyslík a teplo
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Jar je sezónou čerstvého ovocia a zeleniny, ak by sme radi využili živiny nachádzajúce sa v nich v prospech svojho zdravia, mali by sme v prvom rade dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

 

Na začiatok by sme mali vedieť, že časť vitamínov je citlivá na svetlo, kyslík a teplo. Takýmito to sú napr. vitamíny C, A, E a B6 resp. kyselina listová. Toto v skratke znamená, že v prípade, ak upečieme, zmrazíme zeleninu alebo ovocie, ktoré ich obsahujú, alebo ich po očistení a nakrájaní uskladňujeme bez toho, aby sme ich zakryli, prichádzame tak o významnú časť obsahu vitamínov. Vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že varením sa vytráca pätina vitamínov nachádzajúcich sa v potravinách, resp. približne polovica obsahu vitamínu C sa varením rozloží. Najhorším riešením je varenie alebo dlhodobé ohrievanie, o niečo humánnejším spôsobom je parenie.

Svetlo a kyslík: nemajú dobré účinky na vitamíny

Nakoľko najvýznamnejšie vitamíny sú skoro bez výnimky citlivé na svetlo – patria sem aj vitamíny D a B12 – ovocné a zeleninové šaláty prikrývajme stále, aj vtedy, ak ich držíme v chladničke.

 

Ohrozené sú aj enzýmy

Zbytočne je bromelín nachádzajúci sa v ananáse účinným prostriedkom na chudnutie, v ovocnej šťave spracovanej teplom ho v nej veľa nezostane, podobne ako to je v prípade ananásového lekváru, ktorý konzumujeme tiež skôr len pre jeho chuť: na diétu určite nie je vhodný!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu