head

3 zdravé prílohy na Vianoce!

Zdravá príloha môže urobiť chutnejším aj vianočné menu.
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Vianoce bez žalúdočných problémov, nadúvania a priberania? Ponúkame Vám tipy na tri zdravé prílohy, aby boli aj Vianoce bezproblémové! Počas Vianoc máme mnohí tendenciu zachádzať, čo sa týka jedenia, do krajností. Ak sme chamtiví, hojnosť a kavalkáda chutí môžu veľmi rýchlo prejsť do  neznesiteľnej bolesti brucha a tráviacich porúch. Pozrime sa, čo môžeme počas sviatkov urobiť pre zdravie svojho trávenia!

Kuskus

Ak máme radi chute exotických kuchýň, potom môže byť kuskus dobrou voľbou aj na Vianoce. Jednou zo základných surovín arabskej kuchyne kuskus, je bohatý na antioxidanty, rýchlo sa uvarí, rýchlo zasýti a priaznivo vplýva aj na naše trávenie, celkovú pohodu. Kuskus môže byť zdravou prílohou k rôznym druhom mäsa, ale chutný je aj osamote, alebo zmiešaný so zeleninou ako hlavné jedlo.

Proso

Medzi zdravými prílohami zaberá popredné miesto aj proso, ktoré priaznivo ovplyvňuje metabolizmus uhľohydrátov a tukov. Z prosa si môžeme pripraviť jedlo podobné rizotu, a ak pridáme aj mäso, na stôl môžeme vyčariť vynikajúce hlavné jedlo. Proso je však dobré aj ako príloha, jeho príprave môže klásť medze iba naša fantázia. Kvôli vysokému obsahu vlákniny rýchlo zasýti, zmierni riziko, že nás odrazu prepadne hlad, navyše vo veľkej miere obsahuje draslík, horčík a železo. Vďaka jeho močopudným účinkom môže výborne poslúžiť aj počas detoxikačnej kúry.

Zelenina

Ak je vianočné menu bohaté na zeleninu, môžeme si byť istí, že ani počas sviatkov sa na nás nenabalia nadbytočné kilogramy a zníži sa aj riziko tráviacich problémov. Rukola, uhorky, špenát a brokolica sú nielen chutné a zdravé prílohy, ale sú aj výbornými detoxikantmi a alkalizátormi  súčasne. Pri príprave sviatočného menu ich preto smelo používajme, a budeme si tak môcť „odfajknúť“ aj vianočnú detoxikáciu! Zelenina bohatá na stopové prvky a vlákninu prospieva nášmu tráviacemu traktu a doslova vyzametá náš črevný systém.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu