head

Melanóm - prevencia chudnutím | Ochráni operácia na zníženie hmotnosti pred rakovinou kože?

V prevencii vzniku melanómu pomôže chudnutie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Chirurgický zákrok na zníženie hmotnosti popri tom, že prináša rýchle a trvalé chudnutie a má mnohé ďalšie zdravotné prínosy, znižuje podľa vedcov aj riziko vzniku melanómu, často agresívnej formy rakoviny kože, o 61% .

Dôvod prečo sa u operovaných pacientov znížilo riziko vzniku melanómu (zhubný nádor kože), spájaného najčastejšie s nadmerným vystavovaním pokožky slnečnému žiareniu, nie je zrejmý.

Kleslo aj riziko vzniku rakoviny kože

Štúdia, ktorej výsledky boli prezentované na Európskom kongrese o obezite, zároveň preukázala, že v súvislosti s chirurgickým zákrokom sa znížilo nielen riziko vzniku melanómu, ale takisto kleslo aj nebezpečenstvo vzniku rakoviny kože o 42 percent -  tvrdí medicxpress.com.

Výskumu sa zúčastnilo 2007 švédskych dobrovoľníkov, ktorí sa podrobili tzv. bariatrickému zákroku a ktorí boli následne sledovaní v priemere 18 rokov.

K rizikovým faktorom vzniku melanómu patrí aj obezita

Údaje účastníkov podrobených chirurgickému zákroku na zníženie hmotnosti boli porovnávané s údajmi 2040 obéznych Švédov. Členovia kontrolnej skupiny sa v mnohom podobali účastníkom štúdie - vekom, pohlavím, postavou, klinickými črtami kardiovaskulárnych chorôb, sociálnym postavením a osobnostnými črtami. Jediným veľkým rozdielom bola operácia žalúdka, ktorej sa členovia kontrolnej skupiny nepodrobili. Nie je známe, prečo sa riziko vzniku melanómov spájaných s nadmerným opaľovaním znížilo u operovaných pacientov, ale podľa výskumného tímu na univerzite v Göteborgu, ovplyvnila riziko vzniku rakoviny samotná strata hmotnosti. "Výsledky štúdie podporujú teóriu, že obezita je tiež rizikovým faktorom vzniku melanómu, preto zníženie hmotnosti obéznych pacientov znižuje šance tejto agresívnej rakoviny," prezentovala vedúca výskumného tímu Magdalena Taube.

Počet melananómových ochorení stúpa

Podľa odhadov Americkej spoločnosti pre výskum rakoviny  (ACS) sa v roku 2018 diagnostikuje približne 91 270 nových prípadov melanómu, u 55 150 mužov a 36 120 žien, pričom si táto choroba v Spojených štátoch vyžiada smrť približne 9320 pacientov. Podľa tejto spoločnosti sa počet melanómových ochorení za posledných desať rokov dramaticky zvýšil, a to o 53 percent.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu