head

Baklažán: Zdravie odeté do fialových šiat

Baklažán: Zdravie odeté do fialových šiat
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zápcha a jej príčiny

Chráni srdce, skrášľuje pokožku a je veľmi chutný! Baklažán sa oplatí jesť nielen pre jeho vynikajúcu chuť, ale nezanedbateľné sú aj jeho priaznivé účinky na naše zdravie. Baklažán vďaka svojej nádhernej, tmavo – fialovej farbe vyniká na stánkoch predajcov zeleniny a ovocia. Baklažán je nielen chutný, ale je aj veľmi dôležitou súčasťou uvedomelého stravovania sa.

Chráni sviežosť mysle

Naše výkony sú vo veľkej miere ovplyvnené sviežosťou mysle. Fytoživiny, ktoré sa nachádzajú v baklažáne, veľmi priaznivo vplývajú na mozgové bunky, chránia ich pred poškodením a prispievajú aj k udržaniu dobrej pamäte.

Uľahčujú proces chudnutia

Baklažán môžeme pokojne zaradiť aj do svojej diéty: kvôli nízkej kalorickej hodnote a vysokému obsahu vody a vlákniny, je ideálnou živinou aj v prípade, že chceme zhodiť pár kilogramov. Konzumujme ho v dusenej forme, ale je vynikajúcou maškrtou aj v surovom stave.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Baklažán, ktorý je bohatý na vlákninu, sa môže stať dobrým priateľom aj pacientov trpiacich na cukrovku 2. typu. Tejto fialovej pochúťke nemusia odolávať ani pacienti s cukrovkou, pretože pomáha kontrolovať vstrebávanie glukózy a účinne reguluje hladinu cukru v krvi.

Podporuje trávenie

Baklažán výborne podporuje trávenie a v prípade zápchy  funguje priam ako metla. Prispieva k zachovaniu zdravého trávenia, preto ak nechcete tráviť veľa času na toalete, vpašujte do svojho jedálneho lístka baklažán, ktorý môže byť dobrou voľbou aj počas detoxikačnej kúry.

Chráni srdce

Konzumáciou baklažánu môžeme znížiť aj riziko vzniku srdcových problémov. Táto lahôdka s vysokým obsahom draslíka a železa môže znížiť hladinu cholesterolu, stabilizuje krvný tlak, preto môže byť účinná v prevencii vzniku srdcovo – cievnych ochorení.

Hydratuje

Vďaka mimoriadne vysokému obsahu vody, je baklažán jedným z najlepších prírodných ochrancov našej krásy. Účinne hydratuje pokožku, ktorá si vďaka nemu zachová svoju pružnosť, dokonca priaznivo vplýva aj na kvalitu našich vlasov. Či si z neho urobíme obed, alebo zábal na pleť, jeho účinok na seba nenechá dlho čakať.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu