head

Ženšen: „koreň - človek”, koreň života, ktorý chráni zdravie

Účinky ženšenu | Ako chráni naše zdravie?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Superpotraviny

Zdá sa byť exotický, avšak napriek tomu je ženšen (ginzeng) ktorý disponuje mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami, skutočne ľahko dostupný a jednoducho použiteľný. Práve preto je dobré konzumovať ho pravidelne. Výborne posilňuje imunitu, zbaví nás tráviacich porúch, zmierňuje stres, navyše úžasne omladzuje.

Ženšen je na Ďalekom východe známy už tisícky rokov, kde ho v prvom rade používali proti starnutiu, všeobecne na zlepšenie vitality a na zlepšenie potencie, ale liečili ním aj rôzne ochorenia. Považujú ho za skutočnú bombu pre zdravie, čo dávajú do súvisu aj s jeho tvarom, ktorý pripomína ľudské telo: preto nie je náhoda, že jeho meno je po čínsky Jen-Shen, čo znamená „koreň - človek”. V Európe bol ženšen dlho vymoženosťou bohatých, ktorého cena súperila s cenou zlata. Čo sa týka účinnosti, popri čínskom ženšenu patril medzi najlepšie aj americký ženšen. 

Zásobáreň účinných zložiek

V podstate môžeme ženšen považovať za superpotravinu, nakoľko vo vysokej koncentrácii a v bohatom zložení obsahuje pre vyváženú činnosť organizmu potrebné minerálne látky, stopové prvky, enzýmy, aminokyseliny, nenasýtené mastné kyselina a vitamíny. Jeho najdôležitejšou zložkou sú ginsenosidy.

Na čo je ženšen dobrý?

Ak by sme mali na túto otázku odpovedať jednoducho a krátko, mohli by sme povedať, že ženšen reguluje všetky životné funkcie, organizmus všeobecne posilňuje a upokojuje. Napravuje činnosť imunitného systému, chráni srdce, nakoľko znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu. Účinne sa aplikuje na zmiernenie stresu, nakoľko ginsenosidy zabraňujú tvorbe kortizónu (stresového hormónu). Tiež týmto výnimočným triterpenoidom vďačí za to, že ženšen zvyšuje fyzický a mentálny výkon, povzbudzuje, lieči nespavosť, odstraňuje depresiu, a tiež sa jeho pomocou ľahšie vyliečime z chorôb. Podporuje tvorbu endorfínu (hormónu šťastia), zvyšuje príjem kyslíka, čo prispieva k tomu, že podporuje činnosť svalstva a je mimoriadne účinný proti únave. Práve preto pre ľudí, ktorí vykonávajú fyzickú prácu, športovcov a študentov, ktorí sa pripravujú na skúšky, môže byť konzumácia ženšenu veľkou pomocou.  

Výborne posilňuje imunitu

Ženšen posilňuje náš imunitný systém, jeho antioxidačné  zložky pomáhajú eliminovať voľné radikály, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny, srdcovo – cievnych ochorení, zápalov, a ktoré urýchľujú starnutie buniek, a tým aj pokožky. Obranyschopnosť organizmu posilňuje aj to, že ženšen urýchľuje tvorbu buniek imunitného systému, vďaka čomu môže poskytnúť ochranu aj proti infekciám: jeho konzumácia je v období sezónnych epidémií obzvlášť odporúčaná. Svoje protizápalové účinky vyvinie aj na pokožke, môže sa ním liečiť atopická dermatitída (chronický zápal pokožky).

Ešte viac blahodarných účinkov

V prípade, že trpíme cukorovkou , ženšen určite vyskúšajme: nakoľko zmierňuje zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle a môže zlepšiť reakciu na inzulín, použime ho predovšetkým v prípade cukrovky 2. typu. Môže pomôcť pri liečbe astmy, zvyšuje kapacitu pľúc, zmierňuje menštruačné poruchy, znižuje vysoký krvný tlak, prispieva k prevencii kôrnatenia ciev.  

Môžeme ho použiť aj na detoxikáciu

Napriek tomu, že náš organizmu sa pravidelne sám detoxikuje, tieto prirodzené procesy je dobré urýchliť, podporiť. V tomto môže zohrať dôležitú úlohu ženšen, ktorý čistí pečeň a hrubé črevo a napravuje trávenie. Navyše svoje protizápalové účinky dokáže vyvinúť aj v tráviacom systéme.

Pomáha aj pri chudnutí

Kórejskí vedci zistili, že ginsenoid Rg3, ktorý a nachádza v červenom ženšeni, zabraňuje ukladaniu tukov a znižuje riziko obezity.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23717056?dopt=Abstract

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2606/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92776/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659612/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928028/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu