head

Na čo je dobrý listový kel?

Toto sú najhodnotnejšie účinky kelu!
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Superpotraviny

Listový kel  chráni srdce, spaľuje tuky, detoxikuje, ale môže pomôcť aj pri zachovaní zdravia buniek!

Kel, ktorý pochádza zo Stredomorskej oblasti, nepatrí medzi najobľúbenejšiu zeleninu, keď sa s ním však lepšie zoznámime, určite posunieme túto zeleninu na popredné miesto vo svojom jedálnom lístku.

Posilňuje imunitu

Vysoký obsah vitamínu C  v keli môže prispieť k posilneniu obrannej línie nášho imunitného systému : budeme môcť byť odolnejší voči chorobám, vírusom, ľahšie sa vyhneme preplneným čakárňam u lekára, preto sa jeho konzumácia v zime vyslovene odporúča. Zelenina je bohatá na kyselinu listovú, čo môže byť výhodné pre tehotné ženy, nakoľko kyselina listová je pre zdravý vývoj plodu nevyhnutná. Obsah vápnika v keli pomáha zachovať zdravie kostí a zubov, preto sa jeho zaradenie do jedálneho lístka odporúča aj deťom a starším ľuďom.

Silný antioxidant, protizápalový účinok

Nakoľko má kel vysoký obsah antioxidantov, prispieva k zachovaniu vnútornej aj vonkajšej sviežosti organizmu: jeho pravidelná konzumácia môže pomôcť zmierniť drobné známky starnutia, ale môže znížiť aj riziko vzniku rakoviny. Vďaka protizápalovému účinku môže pomôcť zmierniť príznaky zápalov kĺbov  a astmy, prípadne pri prevencii vzniku týchto ochorení.

Chráni srdce, detoxikuje

Kel je skutočnou superpotravinou, ktorá je bohatá na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, preto priaznivo vplýva na naše srdce a cievny systém. Kel, ktorý je bohatý aj na  vlákninu a beta-karotén, môže pomôcť pri zachovaní zdravia vlasov a pokožky, je výborným prírodným detoxikantom  a spaľovačom tukov, preto je dobrou voľbou aj počas diéty, chudnutia.  Táto superzelenina, ktorá chráni bunky, je naozaj hodnotnou potravinou. Má rôzne možnosti prípravy, navyše pomáha zachovávať zdravie črevnej flóry , čo je základným kľúčom zdravého trávenia.

 

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1484-kale.aspx?activeingredientid=1484&activeingredientname=kale

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu