head

Kôpor: Korenina, ktorá dodá silu

Kôpor: Korenina, ktorá dodá silu
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Supergreens

Kôpor so svojou charakteristickou arómou je použiteľný nielen v kuchyni, ale je užitočný aj ako liečivá rastlina!

Proti nadúvaniu

Kôpor účinne podporuje trávenie, preto ak sa Vám na stôl dostane ťažšie stráviteľné jedlo, podávajte ho s kôprovým šalátom a Váš organizmus sa ľahšie popasuje s pripravenou úlohou. Ak Vás trápi nadúvanie, môžete si pripraviť aj kôprový čaj, pretože kôpor účinne zmierňuje bolesti žalúdka a odstráni nežiaduce plyny.

Proti kŕčom

Antispazmatické účinky kôpru sú známe už tisícky rokov, ale dokáže zmierniť nielen kŕče spôsobené tráviacimi problémami: kôpor prináša riešenie aj na bolesti počas „Vašich dní“, v období menštruácie.

Na podporu tvorby mlieka (laktácie)

Kôpor sa odporúča aj dojčiacim matkám na podporu tvorby mlieka. Po čase sa chuť materského mlieka môže zmeniť, pretože esenciálne oleje kôpru sa dostanú aj do mlieka, čo môže byť liekom aj pre bábätká, ktorých trápi bolesť bruška.

Alkalizuje

Kôpor ako korenina je jedným zo základných prvkov zásaditej kuchyne, pretože jeho alkalizujúce účinky pomáhajú napraviť ideálnu acido – bázickú rovnováhu prekysleného organizmu.

Skladisko vitamínov

Popri mnohých liečivých účinkoch kôpor v značnej miere obsahuje aj vitamíny C, A, B a E, tiež minerálne látky, napríklad zinok, draslík a horčík.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu