head

3 základné pravidlá alkalizácie

Alkalizácia doma: spoznajte jej 3 zlaté pravidlá
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Supergreens

Alkalizácia  je odporúčaná nielen pri prekyslení organizmu, ale je nesmierne dôležitá aj pre zdravý organizmus. Nepravidelná a nezdravá strava, a tiež stres, majú silný prekysľujúci účinok, preto v záujme zachovania zdravia je vhodné pomôcť alkalizujúcim procesom v organizme!

Stanovenie kyslosti

Kyslosť alebo zásaditosť potravín je závislá od miery v nich obsiahnutých kyslých a zásaditých zložiek – od koncentrácie prítomných vodíkových iónov -  a môže byť kyslá alebo zásaditá. Stanovuje sa takzvanou pH-hodnotou: od 0 do 7 je kyslá, od 7,1 do 14 zásaditá, a pri hodnote 7 je potravina neutrálna. Vplyv potravín na hodnotu pH sa určuje hodnotou PRAL: 0  sú neutrálne, kým potraviny označené negatívnym číslom patria do kategórie prekysľujúcich a pozitívnym číslom do kategórie alkalizujúcich.

Chuť nie je rozhodujúca

Môže sa zdať, že na posúdenie kyslosti potravín by sme mali brať do úvahy ich chuť, ale v tomto prípade nás môžu naše chuťové bunky sklamať. Pretože potravina má kyslú chuť, nemusí v každom prípade prekysľovať. Najlepším príkladom toho je citrón, ktorý je kyslý, a predsa je najlepším alkalizátorom a detoxikantom, okrem toho vynikajúco napravuje trávenie a je výborným zdrojom vitamínu C. Platí to aj naopak: sladké potraviny s vysokým obsahom cukru vo väčšine prípadov – s výnimkou niektorých druhov ovocia - prekysľujú, nakoľko cukor v tele indukuje tvorbu kyselín.

Nie len zelenina

Napriek tomu, že časť odborníkov pri alkalizácii odporúča hlavne zeleninu, aj medzi ovocím nájdeme veľa takých, ktoré majú alkalizujúci účinok. Okrem už spomínaného citróna smelo konzumujte aj melóny a banány. Medzi zeleninou má najsilnejšie alkalizujúce účinky brokolica, uhorky, špenát a kapusta . Uhorky podporujú alkalizujúce a detoxikačné procesy vysokým obsahom draslíka, a zároveň podporujú aj činnosť obličiek.

Vždy sa snažte o to, aby alkalizujúce potraviny vyvážili vplyv prekysľujúcich potravín, a ak máte možnosť, z času na čas alkalizujte svoj organizmus, v čom Vám môže pomôcť správne zostavená alkalizujúca kúra!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu