head

Vši: neodbytný parazit

Vši: ako sa šíria, ako ich možno odstrániť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Parazity a červy

Pretože sai v uzavretej komunite rýchlo šíria, v materskej škole alebo v škole ich deti môžu ľahko dostať. Dobrou správou je, že vši sa dajú odstrániť aj doma pomocou prostriedkov dostupných v lekárni, ale jablčný ocot tiež dobre rozpúšťa látku podobnú cementu, ktorou tento parazit žijúci na ľudskom tele prilepil svoje hnidy na vlasy.

Je dôležité objasniť, že vši neskáču a neletia, ale šíria sa priamym kontaktom. Ani to nie je pravda, že vši obľubujú len špinavé alebo krátke vlasy, lebo pre ne je dôležité iba to, aby mohli byť blízko k pokožke hlavy, pretože potrebujú teplo a výživu na prežitie.

Ktokoľvek ich môže dostať

Vši nedostanú tí, ktorí majú problém s hygienou, pretože parazit sa môže objaviť v akýchkoľvek vlasoch, a nezávisí to od čistoty. Aj keď sú deti oveľa zraniteľnejšie, neznamená to, že sa vši nemôžu šíriť aj medzi dospelými, ale hlavy malých sa dotýkajú počas hry, čo stačí na infikovanie. Týmto spôsobom vši môžu v krátkom čase postihnúť celé detské komunity, a deti môžu infikovať členov rodiny. Vši môžu tiež prechádzať z jednej hlavy na druhú navzájom používaným hrebeňom, kefou, ale nositeľom môže byť aj čiapka, uterák a dokonca aj posteľná bielizeň.

Nie je to tak ťažké si všimnúť

Vši sú síce malé, ale voľným okom ich možno ľahko identifikovať. Na svojich šiestich nohách majú držiaky podobné háčikom, ktoré umožňujú, aby sa pohybovali bez prekážok z jedného vlasu na druhý. Samička je o niečo väčšia ako samec, jej dĺžka je okolo 2,4-3,5 milimetrov, jej telo je ploché, oválneho tvaru. Žije asi 3 týždne, ale počas tejto doby je veľmi plodná. Hnidy znáša 1 až 2 dní po párení a upevňuje ich lepkavou látkou ku korienkom vlasov. Tieto hnidy sú dobre viditeľné aj voľným okom, veľkosti špendlíkovej hlavičky, liahnu sa plne vyvinuté po 7-10 dňoch a kŕmia sa 5-7 krát denne našou krvou. V prvom rade sa živia v spánkovej oblasti a na záhlaví, ale ak sa ich nezbavíme, môžu časom pokryť celú pokožku hlavy.

Zbavme sa ich

V prípade vší nemusíme okamžite bežať za lekárom, pretože lekárne ponúkajú rôzne prostriedky na odstránenie, použiteľné doma. Predávajú produkty gélovej alebo práškovej konzistencie, ktoré po použití treba zmyť šampónom. (Keď má niekto v rodine vši, odporúča sa skontrolovať celú rodinu.) Je dôležité toto ošetrenie niekoľkokrát po sebe zopakovať, pretože niektoré z hníd môžu prežiť. Ak nie sú zlikvidované po vyliahnutí, celá procedúra opakuje. Môže nám pomôcť hustá kefka, alebo takzvaný hrebeň na vši, ktorým sa môžeme pokúsiť odstrániť hnidy, toto sa oplatí použiť aj medzi dvoma chemickými čisteniami. Pritom účinný je aj jablčný ocot, ktorý dobre rozpúšťa  látku podobnú cementu, s ktorou vši prilepujú hnidy na vlasy. Vyperme bielizeň, plyšové zvieratá a uteráky aspoň na 60 stupňoch, oblečenie je možné skladovať aj v mrazničke na jeden deň, pretože pôsobením chladu vši zahynú. Chemické prostriedky používané na vši môžu u detí spôsobiť podráždenie, alebo alergické reakcie, najmä začervenanie pokožky, pľuzgiere.

Mysleli by ste?

Objavenie vší je sťažené tým, že na začiatku vôbec necítite uštipnutia, pretože ich sliny v podstate anestetizujú pokožku hlavy. To je dôvod, prečo prejde dlhšia doba medzi infekciou a spozorovaním vší, čo uľahčuje jej prenos. Tento parazit prežíva 48-72 hodín bez hostiteľa, bez potravy a bez správnej teploty zahynie.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu