head

Očistná kúra jednoducho – Ako si ju urobiť?

Očistná kúra: prečo je potrebná, ako si ju urobiť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Očista čriev

Máte predstavu o tom, koľko toxických látok sa dostane do organizmu potravinami a všeobecne vplyvom životného prostredia? Vedci dokázali, že dospelý človek má iba v hrubom čreve päť, alebo aj viac kilogramov nestrávených zvyškov jedál. Očistná kúra je okrem iného dôležitá aj preto.

V našom organizme sa z času na čas nahromadia toxické látky a škodlivé mikroorganizmy, ktoré oslabia náš imunitný systém. V takýchto prípadoch môže dobre poslúžiť očistná kúra, ktorá účinne, a napriek tomu šetrne vyvinie svoj účinok.

Čo naznačuje potrebu očistnej kúry?

Nadváha, problematická pokožka, ustavičná únava, časté nadúvanie, chronická hnačka alebo zápcha, sú všetko také signály, ktoré naznačujú, že je čas na očistnú kúru. Keď ju vykonáme, zbavíme organizmus všetkých látok, nahromadených črevných usadenín, baktérií a húb, ktoré spôsobujú vznik ochorení, a ktoré sú všetky hrozbou pre zdravie nášho organizmu. Nie je potrebné okamžite začať s drastickou očistnou kúrou, stačí, keď vyskúšame jednoduchšiu.

Konzumujme vlákninu

Potravinová vláknina je z hľadiska nášho zdravia mimoriadne dôležitá.  Nachádza sa iba v potravinách rastlinného pôvodu – ako napríklad v obilninách, strukovinách, v orechoch s prebiotickými vlastnosťami, a samozrejme v ovocí a zelenine. Vláknina pomáha zachovať pohyby obsahu čriev, čím zabraňuje vzniku zápchy, polypov a rakoviny hrubého čreva. Ako malá kefka vyčistí steny čriev od nahromadených usadenín, preto je príjem vhodného množstva vlákniny nevyhnutnou súčasťou očistnej kúry.

Vyživujme dobré baktérie

V žalúdku, tenkom čreve, ale predovšetkým v hrubom čreve, žije približne 400 rôznych druhov baktérií, ktoré spolu tvoria črevnú flóru. Črevná flóra každého jedného človeka je iná, jedinečná. V organizme zdravého človeka sú v prevahe „dobré” baktérie, sú to predovšetkým mliečne baktérie, ktoré nazývame aj probiotiká. V prirodzenej forme sa nachádzajú v kyslej kapuste alebo v kvasených mliečnych výrobkoch.

Jedzme zelené potraviny

Najlepšími detoxikantmi sú zelené potraviny s vysokým obsahom vody, chlorofylu a vlákniny. Zelená potravina s najvyšším množstvom blahodarných účinkov je riasa Chlorella. Napraví rovnováhu črevnej flóry, pomáha z čriev odstrániť toxické látky a blahodarne pôsobí aj na imunitný systém. Obsah chlorofylu má výborný dezinfekčný účinok, zničí baktérie, huby. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, podporuje činnosť srdca. Užívajme ju vo forme tabletiek, prípadne vo forme prášku, ráno, nalačno. Jej dávkovanie je závislé od telesnej hmotnosti. Počas jej užívania je potrebné dbať na dostatočný príjem tekutín.

Pime dostatočné množstvo tekutín

Počas čistenia organizmu pime čistú vodu, nie chladnú, ale vlažnú. Odporúčame aj prípravu nasledovného nápoja: do 2 dl vlažnej vody vlejme 2 čajové lyžičky jablčného octu, pol alebo 1 čajovú lyžičku medu a vypime ráno nalačno. Popri tom pime aj liečivé čaje,  bylinkové odvary, napríklad z ibišteka a lopúcha.

Tomuto sa vyhýbajme

V prípade, že chceme svoj organizmus očistiť od škodlivých látok, vyhýbajme sa nasledovným potravinám: zvieracie vnútornosti, červené mäso, vyprážané jedlá, spracované mäsové výrobky, biely cukor, mlieko a vajcia. konzumácia alkoholu a fajčenie tiež nie sú povolené.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu