head

Medvedí cesnak: aj medvede vedia, prečo je zdravý

Medvedí cesnak na každý deň | Detoxikuje a posilňuje
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Detoxikácia doma

Medvedí cesnak nakrájaný na drobno, nasypaný na maslom natretý ražný chlieb, alebo celé listy nasypané do lahodného šalátu, sú rovnako chutné a zdravé, ako keby sme z neho uvarili polievku. Je jednou z najúžasnejších jarných liečivých rastlín. Ak ho budeme konzumovať pravidelne, už čoskoro si na sebe všimneme jeho mnohostranné blahodarné a obzvlášť vitalizujúce účinky.

Najpopulárnejšou liečivou rastlinou posledných čias je medvedí cesnak, čo zďaleka nie je žiadna náhoda: na jar si môžeme jeho čerstvými listami očistiť svoj organizmus od v zime nahromadených toxických látok, pomáha odstrániť tráviace ťažkosti, navráti chuť do jedla, posilňuje imunitný systém , znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pri vonkajšom použití zmierňuje nepríjemné ťažkosti spojené s plesňovým ochorením kože, navyše rastie aj voľne v prírode, preto je veľmi ľahké dostať sa k tejto rastline – lieku bez chemikálií. Nemusíme sa ho vzdať ani v prípade, že neobľubujeme vôňu cibule a cesnaku: medvedí cesnak je totiž po spracovaní takmer bez vône, jeho príjemná, mierne cibuľová chuť mu však ostane  – rovnako, ako jeho liečivé účinky.

Prírodný detoxikant

Bolo zistené, že medvede, ktoré sa prebudia zo svojho zimného spánku, ako prvé jedia čerstvé listy medvedieho cesnaku. Podľa niektorých názorov je to kvôli príjemnej vôni rastliny, ktorá pripomína vôňu cesnaku, iní si myslia, že medvede v skutočnosti používajú medvedí cesnak na svoju detoxikáciu. Jedno je však isté. Táto liečivá rastlina, ktorá je zaradená do čeľade cesnakovitých, je skutočne výborným detoxikantom: očistí krv a obličky, prispieva k odstráneniu nahromadených škodlivých látok a parazitov z hrubého čreva, pričom dezinfikuje sliznicu čreva. To je na jar obzvlášť dôležité, pretože počas zimných mesiacov sa kvôli nedostatku pohybu a strave chudobnej na vlákninu v našom organizme nahromadia toxické látky.

Nech je medvedí cesnak čo najčastejšie na našom jedálnom lístku a už čoskoro na sebe budeme môcť pocítiť jeho účinky: narastie naša energetická hladina, budeme sa cítiť byť silnejší a zdravší, osvieži sa aj naša myseľ, navyše sa nebudeme musieť obávať ani toho, že nás dobehne jarná únava.

Dobré trávenie pomocou medvedieho cesnaku

Za tráviace poruchy sú z časti zodpovedné v črevnom systéme nahromadené škodlivé látky. Nakoľko medvedí cesnak výborne čistí a regeneruje črevá, na jeho pomoc sa môžeme spoľahnúť aj v prípade tráviacich problémov, hnačky a nadúvania. Jeho ďalšou prednosťou je, že navráti chuť so jedla, pričom zároveň podporí látkovú výmenu, preto priamo nespôsobuje zvyšovanie hmotnosti. Práve naopak! Medvedí cesnak sa môže výborne použiť aj na chudnutie.

Môžeme ho použiť aj proti  prechladnutiu

Svoje dezinfekčné účinky vyvinie nielen v črevnom systéme, ale aj v dýchacích cestách. Práve preto ho môžeme úspešne použiť aj na riedenie hlienov, prípadne na prevenciu a liečbu ochorení súvisiacich s prechladnutím. Medvedí cesnak tlmí kašeľ, vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňuje imunitný systém, preto poskytuje ochranu pred prechladnutím a inými sezónnymi ochoreniami. V prípade, že nás trápi astma, medvedí cesnak zmierni aj jej príznaky. 

Chráni srdce

Konzumáciou medvedieho cesnaku môžeme udržať v dobrej kondícii aj naše cievy a srdce. Vďaka tomu liečivá rastlina reguluje krvný tlak, napravuje krvný obeh, a tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi, spomaľuje proces kôrnatenia ciev. Porovnávacie štúdie univerzity Georgetown University ukázali, že medvedí cesnak v porovnaní s obyčajným cesnakom omnoho viac znižuje hladinu celkového cholesterolu a zvyšuje hladinu dobrého, HDL cholesterolu v krvi. 

Lieči kožné ochorenia

Medvedí cesnak je výbornou voľbou aj na liečbu plesňových kožných ochorení, vyrážok a psoriázy. Urobme si z neho odvar, ktorý si na postihnuté miesta nanesme vo forme zábalu, alebo ho použime na oplachovanie. Vďaka jeho antimikrobiálnym a dezinfekčným účinkom zmierni naše ťažkosti už po krátkom čase. Rovnako dobre je možné použiť ho aj na liečbu reumatických ťažkostí (zápalov kĺbov). Na to si však vždy dajme pozor, aby sme ho vždy naniesli najprv na malú plochu. V prípade, že spôsobí podráždenie, jeho používania sa, žiaľ, budeme musieť vzdať.

Kontraindikácie

Ak užívame lieky proti zrážaniu krvi, zdržme sa konzumácie medvedieho cesnaku, lebo môže spôsobiť krvácanie.

Upozornenie!

Ak si chceme medvedí cesnak nazbierať v lese, buďme veľmi obozretní, lebo si ho môžeme ľahko zmýliť s jedovatými konvalinkami a šafranom, ktorý kvitne na jeseň. Vždy pošúchajme listy rastliny a odtrhnime ich len vtedy, ak zacítime silnú cesnakovú vôňu. A ešte niečo: nevytrhnime rastlinu spolu s koreňom a vždy ponechajme zopár listov, lebo len takto vieme zabezpečiť zachovanie prírodných zdrojov medvedieho cesnaku. 
 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11989540

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2442048/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17236056

http://eol.org/pages/1085089/hierarchy_entries/50845143/details

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu