head

Semienko chia: Detoxikačná superpotravina

Semienko chia napomáha detoxikácii
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia doma

Semienko chia, iným slovom, šalvia Aztékov, je najvýznamnejšou superzeleninou, ktorá je okrem svojho výdatného obsahu živín bohatá aj na vlákninu. Vynikajúco čistí črevá, zmetie so sebou odpadové látky a toxíny.

Výhodou je, že sa mení na želé

Chia, ktorá sa nachádza na poprednom mieste medzi superpotravinami disponuje silnými hydrofilnými vlastnosťami, to znamená, že vzhľadom k hmotnosti malého semienka dokáže do seba vsať takmer desaťnásobok vody. Je vynikajúcim detoxikantom: v žalúdku sa pôsobením vody stáva rôsolovitým, a nalepí na seba všetky odpadové látky a toxíny, ktoré sa potom stolicou ľahko vyprázdnia z organizmu. Táto rôsolovitá látka,podobne ako iné črevá čistiaca vláknina, chráni citlivé čreva, odstraňuje zápchu, čím znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Chia, napučená v žalúdku, spôsobuje už v priebehu krátkeho času pocit sýtosti, čím prispieva k úspechu zoštíhľujúcich kúr.

Jeho konzumácia je pôžitok

Semienko chia neobsahuje lepok. Možno z neho pripraviť chutné jedlá, len málokto vie, že ho možno využiť aj ako náhradu vajíčka a múky, dokonca môže byť aj základnou surovinou na výrobu energetických nápojov. Prášok z neho, podobný, ale oveľa zdravší ako múka, je vhodný do palaciniek, na obaľovanie mäsa, na zahustenie pokrmov, či zásmažku. Pripravený s rastlinným mliekom a ochutený medom, ovocím a kakaovým práškom ho môžeme konzumovať vďaka jeho rôsolovitej konzistencii aj ako puding. Okrem toho môžeme túto bombu zdravia zakomponovať aj do rannej ovsenej kaše a do sladkostí, domácky pripravených müsli tyčiniek, alebo do pečiva podobného chlebu.

Ak chceme použiť semiačko chia ako náhradu vajíčka, k polievkovej lyžičke prášku zo semiačka chia pridajme 3 polievkové lyžice vody, nechajme trochu postáť, a použime, keď je to už rôsolovité. Vzhľadom na svoj nízky glykemický index, to znamená, že v procese trávenia sa uvoľňuje málo glukózy, je vhodné aj pre diabetikov. Vďaka svojmu obsahu vlákniny zasýti na dlhší čas, takže ho môžeme aj napriek vysokému obsahu sacharidov zahrnúť do svojho jedálnička aj počas zoštíhľujúcej kúry.

Lepšie ako kravské mlieko

Znie to neuveriteľne, ale drobučké semienko chia obsahuje päťnásobné množstvo vápnika ako kravské mlieko, preto je jeho konzumácia vhodná v gravidite, v prechode, pomáha predchádzať osteoporóze, ale vápnik zohráva významnú úlohu aj pre správne fungovanie svalov, nervového systému, zrážania krvi, a pre činnosť určitých enzýmov.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu