head

Čistenie hrubého čreva: zabudnite na drastické metódy!

čistenie hrubého čreva
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Čistenie čriev

Mnohí ľudia pochybujú o potrebe čistenia hrubého čreva. Pritom potraviny bohaté na sacharidy, tuku, potravinárske polotovary a hotové tovary, plné potravinových prísad, sýtené osviežujúce nápoje, životný štýl charakterizovaný nedostatkom pohybu sa pričiňujú o to, aby sa toxíny a balastné látky v čreve ukladali.  Hoci náš organizmus neustále detoxikuje a vyprázdňuje toxíny, po nejakom čase sa už nedokáže s nimi vysporiadať, preto je nevyhnutné hrubé črevo čistiť.

Jedna sťažnosť po druhej

Dôsledkom toho, že hrubé črevo nie je čistené sa tam nahromadia jedy a balastné látky a objavia sa zlé trávenie a príznaky spojené s ním, spomalí sa peristaltika čriev, zhoršuje sa vstrebávanie živín a vplyvom škodlivých toxínov sa naruší rovnováha črevnej flóry. Všetko toto je sprevádzané únavou, pocitom nepohody, kožnými problémami, bolesťami kĺbov, zápachom z úst, priberaním, nadúvaním, vracajúcimi sa infekciami, prípadne migrénou.   Čistením hrubého čreva možno predísť ťažkostiam, ako aj ich odstrániť, navrátiť dobré trávenie, a preto ním vykonať veľa pre naše zdravie.

Výplach žalúdka, preháňadlá?

V prípade čistenia hrubého čreva však netreba myslieť hneď na drastické metódy, ako výplach žalúdka, alebo užívanie preháňadiel, veľa pomôže strava bohatá na vlákniny, ktorá podporuje účinnosť čistenia čreva. Keď počas čistenia čreva prechádza vláknina črevom, priviaže na seba čiastočne alebo zle strávené zbytky potravy, a čiastočne očistí aj steny čreva, a potom sa spolu s balastnými látkami z organizmu vylúči. Okrem užívania vlákniny účinne podporujú čistenie hrubého čreva aj výživové doplnky, ktoré ešte viac napomáhajú čisteniu črevného systému, detoxikácii pečene a neutralizácii jedov, ako aj odstránenie parazitov.

Stavme na vlákninu

Na čistenie hrubého čreva je skvelou voľbou psyllium (semeno skorocela), semiačko chia, obsahujú totiž vo vode rozpustnú aj vo vode nerozpustnú vlákninu. Vláknina nerozpustná vo vode viaže toxíny, a akoby vygumovala škodlivé nánosy na stenách čriev, a podporujú peristaltiku, čím urýchľujú vyprázdnenie balastných látok z organizmu. K vnútornej očiste tela priespieva aj vláknina rozpustná vo vode. Ich zvláštnosťou je, že sa správajú ako prebiotikum, poskytujú potravu pre dobročinné baktérie tvoriacich črevnú flóru. Tieto mikroorganizmy okrem iného produkujú tráviace enzýmy, a tak prispievajú k normálnemu metabolizmu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu