head

Pleť bez vrások: skrášlime sa jedlom!

Pleť bez vrások: aké jedlá máme jesť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Existuje veľa praktík na to, aby sme dosiahli pleť bez vrások. Mnohí prisahajú na rôzne krémy a skalpel plastického chirurga. Zdravou výživou a vhodným jedlom sa k nej však dopracujeme oveľa jednoduchšie a lacnejšie.  Pozrime sa, zavedenie ktorých potravín nám pomôže mať pleť bez vrások, a zastaviť proces jej ochabovania a vráskavenia!

Skrášlime sa semienkami!

Orechy, a väčšina orechových semienok disponuje výdatným obsahom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú nepostrádateľnými zložkami zdravých bunečných membrán. Semená sú bohaté aj na vitamín E, ktorý je silným antioxidantom a chráni pokožku pred predčasným starnutím. Mimoriadny význam z hľadiska zastavenia starnutia majú nenasýtené mastné kyseliny v olejoch,  vylisovaných zo semien olív, repky olejnej, sóji, tekvicových semienok, respektíve z ľanu či jadier hrozna. Olej z jadier hrozna disponuje mnohými priaznivými účinkami tohoto ovocia a je silným antioxidantom.

Zázračnou zbraňou je sója

Na dosiahnutie pleti bez vrások napomáhajú aj izoflavóny - rastlinné proteíny, nachádzajúce sa vo veľkom množstve v sóji. Izoflavóny zlepšujú cirkuláciu krvi a tým aj zásobenosť pokožky kyslíkom. Sója sa doporučuje najmä ženám nad 45 rokov, pretože jej účinné látky sú podobné ako účinky estrogénu, ktorý je zodpovedný za pružnú pokožku. Sóju môžeme užívať vo forme mlieka alebo klíčkov, ale môžeme si pripravaiť aj samotné sójové bôby, napríklad ako doplnok k šalátu.

Pomoc z vody

Ryby, najmä morské, obsahujú vysoké množstvo mastných kyselín omega -3. Obzvlášť sa odporúča konzumácia lososa, sardinky, sleďa, makrely, ihlice, tuniaka, tresky a halibúta, ale výdatné množsto týchto mastných kyselín sa nachádza aj v tolstolobiku bielom a pestrom.

Zbavme sa vrások zeleninou a ovocím

Ku kráse a pleti bez vrások prispieva aj kremík, ktorého bohatým zdrojom je aj uhorka - hadovka.  Jej pravidelná konzumácia zvyšuje množstvo kolagénu v organizme, a má priaznivý vplyv na vlasy a nechty.  Beta karotén, ktorý sa vyskytuje v mrkve, tekvici na pečenie, paradajkách,  pomaranči, v žltom melóne a v marhuliach ochraňuje pleť, a ananás, okrem toho, že pomáha chudnúť, používaný zvonka odstraňuje odumreté bunky z pleti. Zelená paprika s vysokým obsahom vitamínu C napomáha udržať pleť sviežu a napnutú, kým kel je bohatý na vitamín A a viaceré antioxidanty.

Jedzme superpotraviny

Superpotraviny obsahujú veľké množstvo antioxidantov, vitamínov, minerálnych látok, preto zohrávajú významnú úlohu pri zachovaní krásy a zdravia pokožky. Takýmito superpotravinami sú napríklad semiačka chia, cvikla, koreň žeruchy peruánskej (macy), resp. riasa chlorella, ďalej bobule acai, ktoré vďaka svojím aminokyselinám a mastným kyselinám znižujú zjavné príznaky starnutia, zjemňujú vrásky, napínajú pokožku. V neposlednom rade je nutné spomenúť z nich lisovaný olej, ktorý napráva mikrocirkuláciu pleti.

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu