head

Husté vlasy: akých majú nepriateľov?

Husté vlasy: čo ich poškodzuje?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Husté vlasy sú snom každej ženy, pomocou rôznych kozmetických prípravkov sa pokúšajú, mať vlasy krajšie. Zavedením zdravého životného štýlu a trochou správnych živín môžeme urobiť mnoho, aby sme dosiahli požadovaný účinok.

Túžime mať husté vlasy, ale máme tendenciu zabúdať, že pri nesprávnej výžive, pri škodlivých vplyvoch životného prostredia alebo v prípade nedostatku detoxikácie, imunitný systém oslabne, čo môže spôsobiť vypadávanie vlasov a zhoršenie kvality vlasov. Z uvedeného je jasné, že malá pozornosť stačí na to, aby náš spôsob života nebol na úkor nášho zdravia a vlasov.

Strata vlasov nie je vždy nepríjemná

Je chybou myslieť si, že nedostatok hustých vlasov je spôsobený vypadávaním vlasov, to znamená, že toto tvrdenie je len čiastočne pravdivé. Nepriateľom hustých vlasov nie je strata vlasov, čo je prirodzený proces v rámci určitých hraníc: vlasové vlákna majú svoj vlastný životný cyklus, aktívne trvajú dva až šesť rokov, dokážu sa dvadsaťkrát regenerovať a zomrieť. Preto kvôli strate 70-100 vlasov denne sa nemusíme obávať, pretože ich nedostatok nespôsobuje riedke vlasy a ich strata je takmer bez povšimnutia, dokonca ani na vankúši neostanú žiadne stopy. A samozrejme, pamätajte, čím dlhší je vlas, tým viac vyzerá mohutnejšie, keď vypadne. O abnormálnom vypadávaní vlasov hovoríme iba vtedy, ak je počet vypadnutých vlasov vyšší ako 100.

Možné príčiny

Slabé a mŕtve vlasy sú väčšinou spôsobené nedostatkom vitamínov a minerálov v dôsledku nedostatočnej výživy, anémie z nedostatku železa, v poslednom prípade krv nemá dostatok červených krviniek na dodávanie kyslíka do buniek, vrátane vlasových folikulov. Nedostatok živín môže byť tiež spôsobený parazitmi v našom tele a títo paraziti, nás tak zbavujú dôležitých vitamínov a živín, čím zabraňujú ich absorpcii.

Vlasové korienky tiež potrebujú detoxikáciu, správnu cirkuláciu, pretože bez prívodu kyslíka a správneho krvného obehu môžu pomaly zomrieť. V tomto prípade nemôžu využívať živiny potrebné na rast vlasov. Ak chcete husté vlasy, nekonzumujte príliš často potraviny (ako napríklad čokoládu alebo inak veľmi zdravé olejnaté semená ako ľanové semienko), pretože zvyšujú funkciu mazových žliaz. Kvôli veľkému množstvu tuku, ktorý sa produkuje, sú vlasy riedke a zdá sa, že ich máme málo, a to aj napriek tomu, že ich máme dostatok. K tomu dochádza aj vtedy, keď používame príliš veľa penivého, agresívneho šampónu, čím sa zvyšuje produkcia tuku.

Chemikálie vo farbách na vlasy sú takmer pohromov pre vlasy. Farby zvyčajne obsahujú peroxid alebo čpavok, tieto nebezpečné prísady umožňujú zafarbenie vlasov. Medzitým však silne poškodzujú štruktúru vlasov a spôsobujú alergie.

Nedostatočné sušenie vlasov môže byť tiež nepriateľom hustých vlasov. Priamy a dlhotrvajúci tepelný účinok poškodzuje proteíny a vitamíny, čo spôsobuje, že vlasy sú krehké. Pre viac vlasových vlákien najskôr vlasy vysušte dole hlavou a nikdy nenastavujte teplotu sušiča na maximum.

Hormonálne poruchy môžu byť tiež príčinou problémov s vlasmi. Jedná sa o dysfunkciu štítnej žľazy, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), vaječníky produkujú príliš veľa mužských hormónov, čo vedie k rastu ochlpenia a vypadávaniu vlasov.

Strata vlasov sa často vyskytuje počas menopauzy, ako dôsledok hormonálnych zmien, vlasy a chlpy sú tenšie, ale v tomto môže pomocť hormonálna náhrada.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu