head

Ľahko vykonateľné tipy na životný štýl - 5 jednoduchých rád pre lepší pocit pohody

Tipy na životný štýl pre všetkých
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Jedným z nepriateľov zmeny životného štýlu je lenivosť, a druhým je strach z toho, že žiť zdravo vyžaduje vyššie náklady. Avšak udržanie zdravia, alebo jeho prinavrátenie, nie je v zásade závislé od peňazí, my vám ukážeme prečo! Tipy na životný štýl pre všetkých

“Nemôžem si dovoliť kupovať drahé výživové doplnky, nemám peniaze na fittcentrum, nemôžem si dovoliť nakupovať na bio-trhoch” - takéto, a podobné výhovorky je počuť často, keď je reč o zmene životného štýlu. Piť dostatočné množstvo vody, častejšie sa hýbať, alebo nekupovať nezdravé jedlá v obchodoch nie je otázka peňazí. Naopak, môžeme ešte aj ušetriť. Tu sú teda tipy na životný štýl s minimálnymi nákladmi!

1. Namiesto 0,5 litra vody, 1,5 litra

Ráno šálka kávy, k obedu 1 - 2 poháre vody, v horšom prípade sýtené osviežujúce nápoje, večer fľaška piva, či pohár vína - je mnoho takých, pre ktorých je toto celodenný príjem tekutín. Pokiaľ nevypijeme dostatočné množstvo tekutín, zhoršuje sa krvný obeh, pobolieva nás hlava, sme nesústredení, trápi nás zápcha, avšak nedostatok tekutín má negatívny vplyv aj na našu pokožku. Keď už nie 3 litre, tak aspoň 1,5 litra tekutín za 24 hodín vypime v každom prípade.

2. Namiesto výťahu schody

Vysadnúť z auta, nastúpiť do výťahu, následne celý deň sedieť v kancelárii - pre mnohých je toto denná rutina. Doma to celé pokračuje pozeraním televízie, veď kto už má chuť a silu cvičiť po namáhavej práci?
Pokiaľ sa teda nedostaneme do fittcentra, zvoľme schody namiesto výťahu, namiesto auta cestujme autobusom do zamestnania a cestou domov niekoľko zastávok prejdime pešo.

3. Namiesto umelých pravé

Nie je možné dostatočne prízvukovať, že nedostatok kvalitných živín sa raz vypomstí. Samozrejme, je jednoduchšie vyberať si spomedzi balených polotovarov, ako sa pustiť do varenia. Toto ale má aj svoj výsledok: konzumácia nezdravých jedál môže vyvolať kardio - vaskulárne ochorenia, cukrovku a nadváhu. Tieto problémy sú zasa spúšťačom ďalších zdravotných problémov. Nevyberajme si spomedzi umelých jedál, ktoré sú plné rôznych prídavných látok, pripravme si pre seba jednoduché jedlá zo zdravých a navzájom dobre kombinovateľných základných surovín (sparenú ryžu, šaláty, chudé mäsá), konzumujme superpotraviny, dostupné pre každého (chia semienka, koreň maca, kučeravý kel).

4. Namiesto nočného sledovania televízie spánok

Vačšinou neriešime spánok, pritom je minimálne tak dôležitý, ako zdravá životospráva. Nemýľme si spálňu s kinom, posteľ používajme výlučne na oddych a nie na sledovanie televízie. Sledovať nejaký nudný akciový film dlho do noci, alebo pred spaním pozerať hororový film, je najhoršie možné rozhodnutie, čo sa nášho zdravia týka. Najlepšie je televízny prijímač nekompromisne odstrániť zo spálne, a ešte pred 23 hodinou sa uložíme k spánku.

5. Namiesto stresu kľud

Povedať je ľahko, dodržať ťažko. Pritom životný štýl be stresu nás ochráni pred mnohými ochoreniami. Počas raňajok nečítajme znepokojujúce správy na internete, pokúsme sa zaradiť do denného programu niekoľko minút meditácie (postačí, ak privrieme oči a “vypneme” vonkajší svet), doprajme si občas teplý kúpeľ, do ktorého si nakvapkáme esenciálny olej, a samozrejme doprajme si pohyb aspoň 30 minút denne.

A na záver to najdôležitejšie: Vnímajme aj drobné krásy života, oplatí sa!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu