head

Príčina pocitu hladu: môže ňou byť aj nedostatok spánku

Pocit hladu môže zapríčiniť aj stres
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Ste neustále hladní a premýšľate nad tým, čo by ste mohli “zobkať”? Za neutíchajúci pocit hladu môže aj niekoľko našich zlozvykov, rovnako ako aj nesprávna životospráva. Aj tieto faktory môžu spôsobiť neustály pocit hladu.

I napriek tomu, že sa výdatne stravujete, predsa cítite, že Vám ustavične škŕka v žalúdku? V takomto prípade je zrejmé, že príčina pocitu hladu nie je v nedostatku kalórií. Pocit hladu po jedle je častokrát psychického pôvodu.

Nedostatočný pitný režim

Dopĺňanie tekutín ovplyvňuje našu výkonnosť a trávenie, no pôsobí aj na detoxikačné procesy a vznik pocitu hladu. Častokrát, keď máme pocit, že sme hladní, v skutočnosti náš organizmus tým reaguje na nedostatok tekutín. Práve preto, ak nás prepadne pocit hladu, hoci sme len nedávno zjedli obed, či olovrant, vypime 1-2 poháre vody a pocit hladu pravdepodobne pominie.

Príliš veľa uhľohydrátov

Poznáte ten pocit, keď si otvoríte čokoládu s tým odhodlaním, že si dáte len niekoľko kociek a za niekoľko minút je po nej? Potraviny s vysokým obsahom cukru a bielej múky veľmi rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi, ktorá následne aj rýchlo klesne, následkom čoho nás opäť začne trýzniť hlad. Vyhnime sa preto  cukrovinkám, pečivu z bielej múky, ovociu z ktorého sa priberá a namiesto nich si radšej zostavme jedálníček bohatý na vlákninu. Ovsené vločky sa vyznačujú nízkym glykemickým indexom, po jedle nespôsobia náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi, navyše nás zasýtia na dlhší čas. Môžeme ich použiť na ovsenú kašu pripravenú cez noc, ochutenú o také superpotraviny, ako sú acai bobule a chia semienka.

Ustavičný stres

Pod vplyvom stresujúceho životného štýlu sa náš organizmus pokúša upokojiť rôznymi jedlami, preto v takýchto prípadoch začneme túžiť po jedle. Príčinou pocitu hladu teda môže byť stres, ktorý spôsobuje, že sa mnohí uchýlia k sladkostiam a chipsom, čiže k uhľohydrátom. Veľa môžeme spraviť proti neustálemu pocitu hladu aj tým, ak si osvojíme nejakú relaxačnú  techniku na zvládanie stresu.

Nedostatok odpočinku

Kvalitný spánok je rovnako, ako aj príjem dostatočného množstva tekutín,  dôležitý pre správne fungovanie nášho organizmu, no zohráva významnú úlohu aj v prevencii proti priberaniu. Zdravý, dospelý organizmus potrebuje v priemere 7 až 8 hodín spánku denne, na tých ktorí spia menej sa môže ľahko “prilepiť” nejaké to kilo navyše. Pokiaľ totiž trpíme neustálou únavou, náš organizmus túži po doplnení energie. Vtedy začneme túžiť po mastných, ťažšie stráviteľných a sladkých jedlách, aby sme tak rýchlejšie zasýtili svoj hlad po energii. Doprajme si kvalitný a pokojný spánok, pretože aj nedostatok spánku môže byť príčinou pocitu hladu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu