head

Nehody v záhrade: nekoste trávu bosí

nehody v záhrade
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Hoci záhrada slúži v prvom rade na rekreáciu ako taký ostrov oddychu , pri troche nepozornosti môže však znamenať zdroj nebezpečenstva. Najviac nehôd v záhrade je spôsobených menšími či väčšími reznými ranami, spôsobenými záhradníckymi nožnicami a  pílkami na živý plot, či oštrbenými črepinami, týmto však zoznam ešte nekončí.
O nehodách v záhrade počuť najmä v lete, nie náhodou, dobré počasie a vzduch robí človeka často odvážnejším, a odhodlajú sa aj na krkolomné kúsky prevyšujúce ich schopnosti.  Stáva sa, že niekto preceniac svoje schopnosti vylezie na 5-6 metrov vysoký strom, a zraní sa pádom z výšky. Samozrejme, aj mladí s pevnými kosťami môžu utrpieť zlomeninu lebky alebo chrbtice, a nie je ani tak ojedinelé, že hematóm vytvorený v mozgu spôsobí smrť. Ak sa poškodí stavec na chrbtici, môže sa stať, že nepozorný záhradník prežije zvyšok života na invalidnom vozíku, alebo že nešťastne zlomené rebro, alebo končatina, prinesie  niekoľko týždňov núteného oddychu.

Podomácky vyrobené nástroje

Najčastejšie nehody v záhrade bývajú spôsobené neodborne zmontovanými alebo používanými elektrickými zariadeniami. Domácky pripravené nástroje bez adekvátnej izolácie si každý rok vyžadujú smrteľné obete, veď zásahom elektrického prúdu môže nastať u každého postihnutého zástava srdca a dýchania.  Jedným z najnebezpečnejších záhradných strojov býva kosačka, ktorú si neopatrný záhradník natlačí na vlastnú nohu. Miera zranenia sa pohybuje od drobných rán až po trvalé poškodenie, v takomto prípade je prvoradé zastavenie krvácania a ošetrenie rany. Keď sa chceme vyhnúť takýmto nehodám, nikdy nestrihajme trávnik bosí, nosením vhodnej obuvi sa môžme vyvarovať nehody, vďakai ktorej by sme prišli o prsty na nohách.

Opatrne s chemikáliami

Kvôli veľkým horúčavám sa mnohí púšťajú do postrekovania v letnom oblečení, alebo nedajbože v plavkách, pričom nosenie úplne uzavretého odevu, gumených čižiem, gumených rukavíc, dlhých nohavíc a košele s dlhými rukávmi je v takomto prípade povinné, dokonca, nezaškodí ani ochranná čiapka, a okuliare z umelej hmoty, obzvlášť vtedy, keď pracujeme so silným jedom. Ak sa neriadime podľa tohoto, pesticídy, postrekovače, prostriedky na hubenie hmyzu a húb nám môžu spôsobiť vážne podráždenie pokožky, otravu, alebo aj oslepnutie.

Nebezpečné bazény

Keď sa spomínajú záhradné nehody, nezabudnime na nebezpečenstvo, ktoré prinášajú nafukovacie, alebo vybudované bazény na plávanie. Voda v detských bazénikoch býva plytká, pre malé deti môže byť predsa hlboká.  Nenechávajme bez dozoru deti, ktoré sa sotva naučili chodiť, pretože v nestráženom okamihu sa môžu okamžite ponoriť.  Keď sa tak stane, utopí sa veľmi rýchlo.

„Upečiem sa na slnku“

Hoci sa úpal a spálenie na slnku nepovažuje za vyslovene záhradné nehody, v letnom období treba rátať aj s nebezpečím silného slnečného žiarenia a tepla. Úžeh môže viesť ľahko k odpadnutiu, ale strata vedomia môže nastať aj kvôli strate tekutín potením.  Riziko úžehu je počas práce v záhrade síce minimálne, ale starší ľudia trpiaci na srdcovo-cievne ochorenia ho môžu utrpieť aj počas záhradníčenia.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu