head

Dopamínová diéta| Turbošťastie pre mozog

Dopamínová diéta| Turbošťastie pre mozog
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Dopamínová diéta sa teší čoraz väčšej obľube, veď okrem toho, že úspešne odtučňuje, zlepšuje aj náladu.  Tajomstvo jej účinnosti spočíva v tom, že zvyšuje hladinu dopamínu, ktorý spôsobuje spokojnosť a šťastie, je energizujúci, uvoľňuje napätie a stres, a zvyšuje výkonnosť.

Bludný kruh

Dopamínová diéta, iným slovom diéta mozgu, uprednostňuje také jedlá, ktoré zvyšujú hladinu hormónu šťastia - dopamínu v mozgu, čo spôsobuje pocit šťastia. Táto metóda vylučuje konzumáciu cukrov a nasýtených tukov, pretože tieto vedú k rýchlemu nárastu hladiny dopamínu, a potom rýchleho poklesu, čo je sprevádzané smútkom, skľúčenosťou a zlou náladou. Okrem toho pôsobia podobne ako drogy, časom spôsobujú závislosť, a ich vynechanie môže vyvolať abstinenčné príznaky sprevádzané zlou náladou a popudlivosťou. Práve kvôli nim sa mnohí nedokážu zriecť dobrôt, od ktorých sa priberá, a časom sa stávajú obézni, alebo závislí od jedla a budú náchylní na prejedanie sa.  Ale čo je potom podstatou dopamínovej diéty, a ako možno zvyšovať hladinu dopamínu, bez toho, aby sme konzumovali potraviny s vysokým obsahom cukrov a tukov?

Dopamínové turbo pre mozog

Dietetici tvrdia, že na náš tanier sa majú dostať také jedlá, ktoré prospievajú k udržiavaniu stálej hladiny dopamínu, aby sme jedli jedlá s vysokým obsahom bielkovín, chudé hovädzie alebo bravčové mäso, hydinu, alebo plody mora. Zaveďme do našej dopamínovej diéty mandle, avokádo, a orechové plody, sezamové semienka, jadierka z tekvice a banán, ktoré obsahujú tirozín, a zvyšujú hladinu dopamínu, ďalej zelenú, červenú, žltú zeleninu a ovocie. Vyhýbajme sa alkoholu s vysokým obsahom cukru, kofeínu, ale aj sacharidom s obsahom škrobu. 

Niekoľko užitočných rád:

Jedzme pravidelne, veď to zabraňuje náhlemu vlčiemu hladu, okrem toho znižuje šancu toho, aby sme sa večer prejedali. Skúsme jesť čoraz viac chudých bielkovín na raňajky, ako napríklad vajíčka, údený losos, makrelu, prípadne jogurt s vysokým obsahom bielkovín s pridaním orechov, semienok alebo ovocia. Konzumujme ražný chlieb alebo ovosnú kašu, ktoré stabilizujú hladinu cukru v krvi a majú nižší glykemický index. Voľme zdravšie tuky, ako napríklad olivový olej, sezamový alebo repkový olej, ale skvelým výberom sú aj avokádový, orechový, alebo ľanový olej, ďalej olejovité ryby, ako sleď, čerstvý tuniak alebo pstruh.  Robme viac takých aktivít,  ktoré zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu, ako napríklad joga, alebo počúvanie hudby.  Nezabudnime na jedlá s obsahom antioxidantov, keďže tieto eliminujú škodlivý vplyv voľných radikálov na bunky používajúce dopamín.  Keď máme chuť na sladké, smelo si doprajme niekoľko kociek kvalitnej čokolády na varenie, ktorá rýchlo zvyšuje hladinu dopamínu, pričom je bohatá na draslík, horčík, meď, ako aj na vitamíny A-, D-, E-, a B.

Zdroj:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-dopamine-diet

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu