head

Túžite po dlhom živote? Napodobnite španielov!

Dlhý život: prečo žijú španieli dlho?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Radi by ste zmenili svoj jedálniček v nádeji na dlhý život? Dobre robíte, aj vtedy, keď nedosiahnete matuzalemský vek. Španieli žijú v priemere 82,8 rokov, tajomstvo spočíva v stredomorskej strave a v popoludňajšej sieste.

Je všeobecne známe, že ľudia žijúci v stredomorských krajinách nejedia v rýchlosti, vždy si nájdu dostatok času na jedlo. Pokojné obedy alebo večere sú pre nich rovnako dôležité ako to, čo sa dostane na ich stôl. V Španielsku je nepostrádateľnou zložkou pri varení olivový olej, mnohí práve tomu pripisujú, že v ich kruhoch a vo väčšine stredomorských krajín je priemerný vek oveľa vyšší.

Majú siestu

Podľa stravovacích návykov Španielov je možné predchádzať chorobám, ale nielen preto sa oplatí prejsť na stredomorskú kuchyňu. Na jednej strane jedia veľmi chutné, a na druhej strane všetko, čo je zdravé, relatívne rýchlo pripraviteľné a prírodné. Mimochodom, ich jedlá napomáhajú dlhému životu. Španieli okrem toho zaviedli aj 2-3 hodinovú obedovú prestávku ako odpočinok, čo znamená, že medzi 14-17 hodinou nepracujú. Názor turistického sprievodcu Miquel Àngel Diez a Besora je nasledovný: "Ak máme len polhodinovú obedovú prestávku, zvyčajne zjeme nejaké rýchle občerstvenie.

Ak však máme dve alebo tri hodiny prestávky, máme čas ísť domov alebo si sadnúť do reštaurácie, kde si môžeme dať viac chodov, "hovorí Miquel Àngel Diez i Besora, ktorý tiež dodal, že týmto spôsobom sa môže uskutočniť aj správne trávenie jedla.

Vyberajú, čo zjedia

Stredomorskú stravu môžeme aplikovať nielen v nádeji na dlhý život, ale aj ako prevenciu proti chorobám, ako je napríklad vysoký krvný tlak alebo zúženie ciev vyvolané zvýšenou hladinou cholesterolu a následné komplikácie. Nevyhnutnou zložkou španielskej kuchyne je olivový olej, zemiaky, paradajky, paprika a fazuľa, ale obľubujú aj kozie a ovčie syry. Ako dezert často konzumujú mliečne výrobky  –  jedia napríklad ryžový puding alebo ovocie, iba pri zvláštnych príležitostiach pečú koláče bohaté na cukor. Majú radi šaláty z pestrej zeleniny, do ktorého často ale s miernou pridávajú suchú pálivú klobásu, alebo surovú šunku. Stredomorská strava vo veľkom množstve obsahuje čerstvú zeleninu, respektíve morské plody bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Obľubujú pretlaku podobné jedlo, nazývané gazpacho, pripravené z paradajok, uhoriek, papriky, cesnaku a tuniaka, a neodmietnu ani vysoko kvalitné červené víno.

Pretože ich jedlá sú bohaté na vlákniny, zrýchľujú metabolizmus, predchádzajú zápche a jedlá bohaté na antioxidanty sú tiež dobré pre náš imunitný systém. Pokúsme sa napodobniť Španielov a za krátky čas pocítime pozitívnu zmenu, ktorá nám dopomôže k dlhému životu.

Zdroj:

https://authoritynutrition.com/mediterranean-diet-meal-plan

http://www.bbc.com/travel/story/20170807-living-in-places-where-people-live-the-longest

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu