head

Liečba alergie na ambróziu –Pomôcť môže jeden enzým

Alergia na ambróziu: pomôže príroda
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Nebudeme preháňať ak povieme, že alergia na ambróziu patrí v poslednej dobe medzi civilizačné ochorenia, lebo 50 -70 percent pacientov s alergiou dýchacích ciest je citlivá aj na peľ tejto rastliny. Vyliečiť sa nedá, ale príznaky zmierniť áno. A pri tomto sa môžeme spoľahnúť na pomoc prírody: okrem niektorých druhov ovocia a zeleniny aj jeden výnimočný enzým, serrapeptáza, môže ponúknuť riešenie na alergiu na ambróziu.

Najčastejšie príznaky alergie na ambróziu sú senná nádcha, výtok z nosa, upchatý nos, kýchanie, slzenie, svrbenie očí, začervenanie očí, podráždené hrdlo, a bolesť hlavy  a žihľavka. Bez liečby sa môžu príznaky zosilniť, časom sa môže vyvinúť aj astma a iné vážnejšie komplikácie, imunitný systém pacienta zoslabne, čo má za následok zníženú odolnosť voči patogénom. Alergiu na ambróziu spôsobuje peľ buriny

Liečba alergie na ambróziu zmenou životného štýlu

Keď máme alergiu na ambróziu, najdôležitejšie je, aby sme sa s peľom rastliny dostali do styku čo najmenej. V lete na to nie je takmer žiadna šanca, alebo alergény sa prúdením vzduchu dostanú aj na veľké vzdialenosti, avšak dodržaním nasledovných odporúčaní môžeme peľovú záťaž značne zmierniť:

  • Vyhýbajme sa oblastiam, ktoré sú kontaminované ambróziou.

  • Obzvlášť v doobedných hodinách sa zdržiavajme na čerstvom vzduchu čo najmenej.

  • Keždý deň si umyme vlasy, peľ sa totiž zachytí nielen na pokožke, ale aj na vlasoch.

  • Čo najčastejšie si prevliekajme posteľné prádlo.

  • Perme a meňme si oblečenie čo najčastejšie.  

  • Doobeda nevetrajme.

  • Keď sušíme prádlo na čerstvom vzduchu, robme to radšej večer.

Dôležitou súčasťou zmeny životného štýlu je všeobecné posilňovanie imunitného systému, čo musíme začať viac mesiacov pred začatím kvitnutia ambrózie. Účinnou metódou je takzvaná imunoterapia. Jej základom je, že pacient počas 3-5 rokov užíva čistený výťažok z ambrózie vo forme tabletiek, ktoré sa absorbujú pod jazykom. Kúru je potrebné začať najneskôr pred príchodom jari. V prvom roku sa aplikuje aj liečba príznakov liekmi, neskôr to už vo väčšine prípadov nie je potrebné.

Pomôže príroda

Na liečbu príznakov máme k dispozícii veľa prírodných riešení, ktoré môžu doplniť terapiu liekmi, prípadne posilniť ich účinok. Síce alergiu na ambróziu neodstránia, niektoré ťažkosti, v prvom rade zápal a upchatý nos, účinne zmiernia, rovnako ako aj zlepšia činnosť imunitného systému.

Kurkuma: má výborný protizápalový účinok, posilňuje imunitný systém, vyčistí nosové dutiny a zmierni podráždenie dýchacích ciest. Kurkuma  je najúčinnejšia vtedy, keď z nej budeme konzumovať denne jednu lyžičku po rozpustení vo vode.

Riasa spirulina: vitamín C a vitamíny skupiny B, ktoré sa v nej nachádzajú, a tiež jedinečné bielkoviny, zabraňujú uvoľňovaniu histamínu, ktorý ťažkosti spôsobuje, v podstate fungujú ako antihistaminiká. V rámci prevencie by sme mali riasu spirulina  pravidelne užívať už od konca zimy.

Šípky: jeden z najlepších zdrojov vitamínu C, výborne posilňuje imunitný systém a čistí krv. Najlepšie urobíme, keď zo šípok uvaríme čaj, z ktorého denne vypijeme jednu šálku, už pred objavením sa prvých príznakov. Pre ešte lepší výsledok ich môžeme zmiešať s zeleným čajom, ktorý je jedným z najúčinnejších antihistamínov.

Enzým serrapeptáza: serrapeptáza je jedinečný enzým, ktorý odbúrava bielkoviny. Neuveriteľnou rýchlosťou odstraňuje upchatie nosa a odstraňuje hlien z dýchacích ciest. Mimoriadne účinne zmierňuje zápal, na liečbu sennej nádchy je obzvlášť účinný. Japonskí vedci skúmali účinky serrapeptázy proti hlienu. Počas štyroch týždňov podávali denne 30 mg-ov pacientom s ochorením dýchacích ciest. Na koniec kúry sa množstvo a hustota hlienu výrazne znížila, a tiež intenzita kašľa.

Myslime aj na skríženú alergiu

U tých, ktorí sú precitlivení na peľ ambrózie, sa často objavuje takzvaná skrížená alergia. Znamená to, že keď pacient zje niektoré druhy rastlín (zelenina, ovocie), objavia sa príznaky alergie na ambróziu. Typickým príznakom je opuch, svrbenie pokožky, začervenanie, ale aj svrbenie v ústnej dutine, po ktorom nasledujú príznaky sennej nádchy. Pacienti s alergiou na ambróziu by sa preto mali vyhýbať ananásu, banánu, citrusovému ovociu, cuketám, melónu, paprike, paradajkám, žltému melónu a uhorkám.

Odvolávky:

http://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630196/

http://trufoodsnutrition.com/season-allergy-relief-the-natural-way/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4337734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3584742

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26177592

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu