head

Užívatelia Facebooku žijú dlhšie- tvrdia výskumníci

Užívatelia Facebooku žijú dlhšie podľa výskumov
Csilla Czuczorová Csilla Czuczorová
Téma: Zdravie

Je všeobecne známe, že priateľstvo je prospešné pre našu psychickú pohodu a celkové zdravie. Avšak nové štúdia, poukazujú na fakt, že  nielen  osobné priateľstvá sú osožné pre naše zdravie. Sú to sociálne siete, ktoré môžu byť blahodarné, pokiaľ ich používame správne. V našom globalizovanom svete, kde stále viac ľudí žije ďaleko od svojich najbližších, vedie k zlomu spoločenských vzťahov a následne spôsobuje pocit osamelosti a izolovania.

9-ročný výskum v 70-tych rokoch poukázal na to, že predčasné úmrtie ľudí bez spoločenských vzťahov bolo 2.8- krát väčšie, ako u tých, ktorí mali rozsiahle spoločenské vzťahy. Od vtedy uskutočnili ďalšie výskumy, s podobnými výsledkami. Poukázalo sa na to, že silné spoločenské puto zvýšilo naše šance na prežitie až o 50%.

Online priateľstvá nám skutočne pomôžu žiť dlhšie?
Podľa najnovších štúdií, používanie Facebooku, pomôže v dlhovekosti. Tento výskum sa uskutočnil na Univerzite v Kalifornii-San Diego, pod vedením Williama Hobbsa a Jamesa Fowlera. “ Našťastie, takmer u každého užívateľa Facebooku sme zistili, že existuje vzájomný vzťah medzi vyváženým využívaním a nižšou úrovňou smrteľnosti”, hovorí hlavný autor James Fowler. Avšak počet “like”-ov nemalo žiaden vplyv na životnosť.

Vo výskume sa zúčastnili ľudia narodení medzi rokmi 1945 a 1989. Výskumníci monitorovali ich aktivity v priebehu 6 mesiacov. Zistilo sa, že smrteľnosť priemerného užívateľa Facebooku bola o 12% nižšia ako u menej aktívnych užívateľov. Výskumníci takisto brali do úvahy počty priateľov, či fotiek a odkazov užívateľov.

Vedci rovnako zdôrazňujú, že ich výsledky, nech sú akokoľvek významné, nie sú postačujúce na zavedenie nových vládnych odporúčaní. Taktiež zdôrazňujú, že ich výsledky poukazujú výlučne na koreláciu, a nemali by sa vykladať ako príčinnosť.

Zdroj informácií: Medical News Today

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu