head

Príznaky nedostatku vitamínov – Toto sledujme na svojej pokožke

Nedostatok vitamínov v zime: ako sa prejavuje na pokožke?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravie

Je Vaša pleť fľakatá, nadmerne vráskavá, nerovnomerná, prípadne veľmi suchá? Je možné, že Vaše ťažkosti spôsobuje nedostatok vitamínov. Pozrime si účinky vitamínov na pokožku a zoznámme sa s príznakmi ich nedostatku.

Pokožka je náš najväčší orgán, zároveň je prvou obrannou líniou nášho tela, a na jej správne fungovanie sú potrebné vitamíny. Práve preto, keď  nastane nedostatok vitamínov, jeho následky sú na pokožke takmer okamžite viditeľné.

Vitamín D

Nedostatok vitamínu D sa jednoznačne viaže k jeseni, a ešte viac k zime. Spája sa s nedostatkom slnečných lúčov, nakoľko tento vitamín produkuje náš organizmus pomocou UV-B lúčov. V zimnom období preto konzumujme čo najviac morských rýb (losos, tuniak, treska), rybí olej, pečeň, hovädzie mäso, mliečne výrobky, strukoviny, vajcia a hubu shiitake, lebo takto si vieme doplniť časť chýbajúceho vitamínu D. Nakoľko sa rozpúšťa v tukoch, preto je dobré k spomínaným potravinám konzumovať aj olivový olej.

Nezabudnime ani na slnenie sa. Keď máte možnosť, v doobedných hodinách opaľujte svoju pokožku 15-20 minút. Nedostatok vitamínu D môže naznačovať bledá pokožka, nadmerné potenie pokožky a/alebo pokožky hlavy, taktiež zrýchlené ukladanie tukových vankúšikov. Zaujímavosťou je, že aktivovaný vitamín D je jedným z najúčinnejších liekov proti na psoriázu.

Vitamín C

Vitamín C, ktorý sa v rôznych častiach pokožky nachádza vo väčšom množstve, poskytuje okrem iného vďaka svojmu antioxidačnému  účinku ochranu pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú DNA, taktiež zvyšuje tvorbu kolagénu. Práve preto je nedostatok tohto vitamínu na pleti vidieť okamžite. Najčastejšie príznaky sú nadmerná tvorba vrások, suchá pleť, menšie krvné podliatiny, a tiež strata pružnosti pleti. Denne je potrebné prijať do organizmu približne 1000mg vitamínu C, čo môžeme prirodzenou cestou dosiahnuť konzumáciou citrusového ovocia, jahôd, brokolice, kapusty, štipľavej papriky, gaštanov, čučoriedok, riasy chlorella, či pšeničnej trávy.

Vitamín A

Veľmi silné vysušenie, rohovatenie pokožky, svrbenie, hnedé fľaky, olupovanie pleti: tieto príznaky môžu byť následkom nedostatku  vitamínu A, ktorý sa rozpúšťa v tukoch a má hydratačný účinok. Jedzme tekvicu, pečeň, vajcia, rybí olej, olivový olej, ryby a zelenú listovú zeleninu, a naše ťažkosti sa s veľkou pravdepodobnosťou zmiernia.

Vitamín E

To, že vitamín E  je z hľadiska zdravia pokožky nevyhnutný, má minimálne tri dôvody. Jednak prispieva k jej hydratácii, vďaka antioxidačnému účinku spomaľuje starnutie pokožky, vznik fľakov a vrások, a tiež poskytuje ochranu pred škodlivým slnečným žiarením. Z tohto vyplývajú aj príznaky nedostatku vitamínu, čo môžeme eliminovať predovšetkým pomocou rastlinných olejov. Bohatým zdrojom vitamínu E sú tiež olejnaté semienka, morské ryby, vajcia, paradajky, špenát, brokolica a celozrnné obilniny. Keď budeme tieto potraviny konzumovať pravidelne, môže byť účinnejšia aj liečba zápalov kože.

Vitamíny skupiny B

Keď sa v organizme zníži množstvo vitamínu B2, môže sa objaviť zápal kože, a predovšetkým v okolí úst sa vytvoriť pálenie pokožky a vznik kútikov.  Popraskanie pier sa môže objaviť aj kvôli nedostatku vitamínu B6, čo môže vyvolať aj zvýšené fungovanie mazových žliaz tváre. Keď však trpíme nedostatkom vitamínu B3, následkom môže byť olupovanie pokožky, jej popraskanie a vznik tmavých fľakov na tele.

Vitamín K

Keď sa z drobných žíl v okolí očí dostane pod pokožku krv, vzniknú tmavé kruhy pod očami. Sčasti to môže byť spôsobené aj nedostatkom vitamínu K, pretože tento vitamín má vplyv na zrážanlivosť krvi. Viditeľným príznakom nedostatku tohto vitamínu je tiež zrýchlenie starnutia pokožky, vznik podliatin a rozrastanie žiliek. Vitamín K1 obsahujú kel, kapusta, zelená fazuľka, špenát, brokolica, petržlen, uhorky a sušené slivky, vitamín K2 zase vnútornosti, vaječný žĺtok a fermentované mliečne výrobky.

Nedajme rakovine pokožky šancu

Nedostatok vitamínov väčšinou nespôsobuje vážne kožné problémy, výnimkou je zníženie množstva vitamínov C a E. Ich nedostatok totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny pokožky a melanómu, ako dôsledok poškodenia slnkom.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/4-best-vitamins-for-skin#vitamin-deficiency6

https://www.healthline.com/health/4-best-vitamins-for-skin#vitamin-deficiency6

https://www.healthline.com/health/4-best-vitamins-for-skin#vitamin-deficiency6

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu