head

Lymfocyty, bezpečnostná hliadka nášho tela

Aká je úloha lymfocytov?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Úloha lymfocytov (druh bielych krviniek) je v našom organizme nenahraditeľná. Úlohou týchto bielych krviniek, ktoré sa tvoria v lymfatických uzlinách, slezine, mandliach, črevnej stene a týmusovej žľaze je zneškodnenie infikovaných a rakovinových buniek.

Lymfocyty sú najmenšie biele krvinky, v krvi ich nájdeme v malých, stredných alebo veľkých tvaroch. Prevažnú časť lymfocytov tvoria malé bunky, medzi ne zaraďujeme B a T lymfocyty. Väčšinu veľkých lymfocytov tvoria NK (Natural Killer) bunky, alebo prirodzené “zabíjacie” bunky, ktoré produkujú látky ničiace bunky, inak nazývané cytotoxické látky.
T-lymfocyty
T lymfocyty sa vyvíjajú z kmeňových buniek, ktoré sa migráciou dostali do týmusovej žľazy, potom do orgánov lymfatickej sústavy. Tvoria jednu tretinu lymfocytov, ktoré sú v obehu. Zohrávajú úlohu pri ochrane proti nádorom, vírusom, a tiež pri odmietnutí implantovaného orgánu, tkaniva. Evidujeme viac druhov T-lymfocytov: killer, čiže “zabíjacie” bunky, helper, čiže pomocné bunky, supresor, čiže inhibičné bunky, a tiež pamäťové bunky, ktoré si „pamätajú“ stretnutie s antigénmi.
B-lymfocyty
B-lymfocyty sa tvoria v kostnej dreni a na základe reakcie organizmu na infekciu a biochemických signálov od pomocných T-lymfocytov sa transformujú na takzvané plazmatické bunky. Proti danému antigénu produkujú protilátky, ktoré sa priľnú k povrchu cudzej bunky, ktorú potom zničia. Časť B-lymfocytov sa transformuje na pamäťové bunky, čiže si budú pamätať antigén, ktorý už raz rozpoznali, a na ktorý už reagovali vhodnou imunitnou reakciou.
Natural Killer bunky
NK bunky sú schopné rozpoznať zhubné a infikované bunky, ktoré sa tvoria v organizme, presnejšie molekulárny model patogénov. Cytotoxické látky, ktoré produkujú, zničia nežiadúce a zmutované bunky. Nakoľko sa v našom organizme neustále vytvárajú bunky s poškodeným genetickým kódom, v prípade vrodenej nefunkčnosti imunitného systému z nich môžu vznikať nádory.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu