head

Jedlá ničiace zdravie: rýchlo na ne zabudnite!

Jedlá ničiace zdravie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Ohľadne zdravej výživy sa stretávame s rôznymi fámami, a mnohí z nás vo viere, že tým prospievajú svojmu organizmu, konzumujú jedlá ničiace zdravie. Pokúsime sa poukázať na tie najškodlivejšie!

Jedlá,  ničiace zdravie väčšinou jedávame denne presvedčení o tom, že naše telo primerane vyživujeme. V skutočnosti je to práve naopak.  Keď uvažujeme o dlhodobej ochrane zdravia, rozhodne sa ich zrieknime.

Biela ryža

O varenej ryži si myslíme, že je jednou z najzdravších príloh, pritom počas jej spracovania odstránili zárodok, vnútornú časť semienka, ako aj obal semienka, a bola tak obraná o hodnotné živiny. Navyše ju bielia, a pomocou glukózy leštia, preto zastáva popredné miesto na listine jedál ničiacich zdravie. Keďže biela ryža obsahuje sacharidy, zvyšuje hladinu krvného cukru, a môže napomáhať vzniku cukrovky.

Biela múka

S bielou múkou je situácia podobná ako s bielou ryžou. Aby bola krajšia, bielia ju chlórom, a potom ošetrujú brómom. Obe tieto látky sú pre náš organizmus jedovaté, ich konzumácia môže priniesť poškodenie štítnej žľazy a rôzne poškodenia orgánov, viesť k nadváhe a k stavom nedostaku. Keďže výrobcovia potravín zistili, že zákazníkov vyhľadávajúcich biely chlieb je stále menej, natierajú produkty maltózou, a tak navodzujú dojem, akoby boli upečené z hnedej múky.

Margarín

Koľkí z nás si mysleli, že konzumáciou rastlinného masla sme urobili dobre nášmu zdraviu, pritom ide o jedlo ničiace zdravie, na ktoré je lepšie radšej zabudnúť po celý zvyšok života. Margarín je plný transmastných kyselín, ktoré vznikajú hydrogenizáciou rastlinných olejov. Transmastné kyseliny znižujú plodnosť, a zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Zvyšujú hladinu cholesterolu, spôsobujú rôzne zápaly a majú nádorotvorné účinky. Margarín nie je zdravý, ani keď je light! Existujú samozrejme výnimky, veď margaríny dobrej kvality vyrábajú z nehydrogenizovaných rastlinných olejov, ale z rastlinných olejov, ale tieto produkty sú omnoho drahšie.

Mrazené výrobky

Nemáte chuť nakupovať, preto často siahate po mrazených výrobkoch? Keď ste ich nepripravili podomácky, nerobíte dobre. Tieto jedlá, chudobné na živiny si totiž označenie „ničiace zravie“ vyslúžili preto, lebo sú plné konzervačných látok, cukru a soli, hydrogenizovaných olejov, dokonca aj rôznych farbív. Snáď nie je potrebné analyzovať po jednom, prečo sú tieto látky nebezpečné?

Jedlá bez cukru

Keď si upokojujete svedomie  tým, že ani dnes ste nejedli cukor, veď ste si zo všetkého zvolili bezcukrový variant, potom pri prečítaní nasledujúcich riadkov zistíte, že by bolo možno predsa len bývalo lepšie, keď si vyberiete výrobok s cukrom. Tieto diétne jedlá patria medzi jedlá ničiace zdravie, pretože obsahujú také umelé sladidlá ako aspartám, sukralóza, sacharóza alebo cyklamát sodný.  Na ich účet možno pripísať veľa chorôb, medzi inými aj rôzne alergie, poruchy správania, depresi, tráviace ťažkosti, endokrinologické poruchy, a navyše majú aj rakovinotvorné účinky.

Energetické tyčinky

Stalo sa Vám už, že ste si rýchlo dali energetickú tyčinku, keď Vám už klipkali oči od hladu?  Možno ste utíšili hlad, ale zároveň ste sa tým postarali aj o to, aby ste zároveň prijali do Vášho organizmu spracované sójové bielkoviny, rafinovaný cukor, hydrogenizované tuky, respektíve rôzne potravinové farbivá. Potravinové farbivá môžu spôsobiť poruchy trávenia, problémy s koncentráciou, vyvolať zápal kože, pôsobia škodlivo na lymfatický systém, na pankreas, na nervovú sústavu, ale nesú zodpovednosť aj za poškodenia očí, respektíve pečene.

Trvanlivé mäsové výrobky

To je jedna vec, že mäsové výrobky v obchodoch sú plné dusičnanov a dusitanov, stimulátorov chuti a stabilizátory, a  nie je to omyl, aj cukor, ale do salám a nárezov sa dostávajú aj rôzne odrezky, dokonca aj krv a drvené kosti.  Dusitan sodný a konzervačné látky môžu zapríčiniť srdcové ochorenia a rakovinu, okrem toho aj vysoký krvný tlak, a kvôli obsahu cholesterolu niektorých mäsových produktov sa môže vyvinúť kôrnatenie ciev.

Popcorn zabijak

Z času na čas sa hodí dať si v kine pukance, ale pokiaľ si ich dávame pravidelne, robíme si zle. Táto „lahôdka“ totiž  skrýva v sebe toľko spracovanej soli a konzervačných látok, hydrogenizovaných rastlinných olejov, resp. regulátorov chuti, ktoré by už sami osebe postačovali na to, aby sme to radšej nejedli. Ono je to už len čerešničkou na torte, že popcorn pripravený v mikrovlnke obsahuje aj chemickú látku zvanú diacetyl, o ktorej vysvitlo, že poškodzuje pľúca, o nebezpečenstve mikrovlnnej rúry už ani nehovoriac.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu