head

Potravinárske farbivá, farebné jedlá

Potravinárske farbivá, farebné jedlá
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Potravinárske farbivá samy osebe nemajú žiadnu hodnotu. Poslaním farbív je, aby bol výrobok za každú cenu atraktívnejší, a vďaka tomu išiel lepšie na odbyt. Žiaľ, potravinársky priemysel chce vyrábať čo najlacnejšie, preto používa namiesto prírodných farbív syntetické látky. Potravinárske farbivá nemajú žiadnu výživovú hodnotu, ale nachádzajú sa takmer vo všetkých potravinách. Farbivá pomáhajú zaujať zákazníkov. Je logické, že vzhľad výrobku vo veľkej miere prispieva k tomu, po čom siahneme v regáloch obchodov: prieskumy a štúdie dokázali, že priemerný spotrebiteľ sa domnieva, že čím má výrobok krajší vzhľad, tým je zároveň kvalitnejší. Nenechajte sa preto oklamať, buďte vždy opatrní: vo väčšine prípadov totiž výrobcovia používajú túto lesť preto, aby odviedli pozornosť od nedostatočnej kvality výrobku!

Voči ktorým potravinám by ste sa mali mať na pozore?

Keďže výrobcovia veľmi dobre poznajú ľudské slabosti, farbivá pridávajú hlavne do tých potravín, ktoré nakupujeme najviac. Snažte sa obmedzovať konzumáciu nealkoholických sladených nápojov, zmrzlín a zákuskov. Veľké množstvo potravinárskych farbív obsahujú aj hotové nálevy, omáčky či polotovary (konzervy). Čo by ste možno ani  nepredpokladali, veľké množstvo farbív obsahuje aj väčšina doplnkov výživy. Keď chcete pre svoj organizmus len to najlepšie – a niet dôvodu, prečo by ste to nechceli –, vyhýbajte sa týmto výrobkom, pretože vedľajší účinok ich častej a dlhodobej konzumácie je, že sa potravinárske farbivá časom nahromadia v organizme. Nemusíte sa však obávať: môžete sa ich zbaviť účinnou detoxikáciou!

Prírodné alebo syntetické?

Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, za jednoznačne zdravé nemôžeme považovať ani potravinárske farbivá, ktoré sú vyrobené z prírodných surovín.

Čo tým myslíme?

Existujú farbivá prírodné, prírodného pôvodu a farbivá umelé. Aj keď prvé dve farbivá vyzerajú dôveryhodne, predsa len musíme byť opatrní: spomedzi prírodných farbív vyrobených výťažkom z potravinových surovín sú E 106b (annato anáto), E 160c (kapsaicín) a E 120 (kyselina karmínová) alergény. Kyselina karmínová, ktorá sa s obľubou používa na farbenie ovocných jogurtov, sa vyrába zo sušeného hmyzu – samičiek červca nopálového. Za potravinárske farbivá sa považujú také prírodné farbivá, ako napríklad E 150 karamel a E 153 rastlinné uhlie, ktoré sú vyrobené z rastlinných alebo zo živočíšnych surovín, vo forme farbív sa však v prirodzenom prostredí nevyskytujú. Umelé farbivá sa vyrábajú chemickou cestou, ich chemické vlastnosti sú odlišné od farbív prírodného pôvodu, čo prispieva k tomu, že  organizmus sa s nimi ťažšie vyrovnáva.  

Škodlivé vedľajšie účinky dúhových farieb

Kód označenia potravinárskych farbív sa začína vždy písmenom E, dlhý rad sa začína kódom E 100 a končí sa kódom E 199.  Ak ste náchylní na alergie, trpíte intoleranciou niektorých potravín, poprípade vás trápi astma alebo zápal sliznice, vyhýbajte sa farbivám s obsahom azofarbív, ako E 110, E 122, E 123, E 124, E 129, E 151, E 154, E 155 a E 180. Tieto farbivá môžu zhoršiť už existujúce príznaky chorôb, dokonca môžu zhoršiť aj celkový zdravotný stav.
Pozor! Azofarbivá spôsobujú u detí tráviace ťažkosti, vylučovacie problémy, problémy koncentrácie alebo hyperaktivitu.
Farbivá E 160 – E 163 označujú farbivá získané z cvikly, papriky a mrkvy, preto ich možno konzumovať bez obáv. Okrem týchto sú ďalšími prírodnými farbivami E 100 a E 101, ďalej väčšina potravinárskych farbív s označením E 139 a vyššie.

Vedeli ste, že...?

Kódy E od čísla 100 do čísla 163 označujú prírodné alebo syntetické farbivá, od 170 do 180 predstavujú anorganické minerálne farbivá. Vo vlastnom záujme si zapamätajte: EÚ zakázala používanie farbív E 103, E 105, E 106, E 107, E 111, E 121, E 125, E 126, E 130, E 152, E 181, E 197. Preto si vždy pozorne prečítajte etikety potravín dovážané z ďalekých krajín!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu