head

Orechy: chutná a zdravá lahôdka

orechy
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Orechy regulujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak, vynikajúco odstraňujú vyrážky a liečia ekzém. Pozrime sa, v čom všetkom nám môžu orechy pomôcť! Orechy sa nám oplatí konzumovať nielen pre ich dobrú chuť, ale aj pre ich cenné, zdraviu prospešné vlastnosti. Spoznajte najchutnejšiu lahôdku jesene a zimy!

Sklad vitamínov

Orechy sú výnimočne bohaté na rastlinné vlákniny a minerálne látky, a sú skutočným skladom vitamínov: nezanedbateľný je obsah zinku, fosforu, draslíka, vápnika, mangánu, horčíka, medi, selénu, železa a vitamínu E, preto vynikajúco posilňujú imunitný systém.

Na reguláciu krvného tlaku

Denná konzumácia niekoľkých kusov orechov môže prispieť k udržaniu zdravého krvného tlaku. Okrem toho pomáhajú zvyšovať pružnosť stien ciev, čím znižujú riziko výskytu krvných zrazenín a mŕtvice.  

V období tehotenstva

Podľa ľudových povier, ak tehotná žena konzumuje orechy, jej dieťa bude múdrejšie, avšak skutočná hodnota orechov spočíva v ich obsahu minerálnych látok a vo vysokom obsahu kyseliny listovej.

Detoxikujú

Konzumácia orechov s mierou výborne detoxikuje, podporuje trávenie, navyše sú známe aj pre svoje schopnosti odstraňovať parazity z čriev. V ľudovom liečiteľstve ich používajú aj proti zápalu žalúdka a čriev. Výborne čistia krv a pomáhajú zachovať pružnosť ciev, preto sa ich nemusíte vzdať ani počas detoxikácie.

Znižujú hladinu cholesterolu

Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v orechoch, môžu prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu. Zjedením 25 dkg orechov, môžeme prijať potrebnú dennú dávku omega-3 mastnej kyseliny, čím znižujeme aj riziko vzniku ochorení srdca a koronárnej tepny, a tiež riziko vzniku cukrovky.

Skrášľujú pleť

Orechy sú známe aj tým, že výborne zabraňujú zápalom, upokojujú pokožku a odstraňujú vyrážky. Ľudové liečiteľstvo ich vo forme zábalov používa na liečbu vredov a ekzému, kým z nich vyrobený olej už veľmi dávno objavil a s obľubou používa kozmetický priemysel aj gastronómia.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu