head

Je samoopaľovací krém nebezpečný?

Samoopaľovací krém
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Mnohí si chránia pokožku pred UV lúčmi, avšak krásnej opálenej pokožky sa vzdať nechcú. Práve pre nich bol vytvorený samoopaľovací krém, ktorý poskytuje zhnednutie pokožky pomocou uhľohydrátov. Je opradený mnohými poverami, ale je naozaj škodlivý?

A čo je vlastne samoopaľovacia injekcia, spominaná ako Barbie droga?

Účinnou látkou samoopaľovacích krémov je dihydroxyacetón, ktorý je vlastne jedna sladkastá látka, podobná cukru, ktorá sa v rámci chemickej reakcie spojí s bielkovinovými bunkami navrchnejšej vrstvy epidermy, a vytvára účinok opálenia. Tento výjav môžeme poznať z kuchyne: Maillard reakcia dodáva počas pečenia hnedú farbu a špeciálnu arómu pečenému mäsu, chlebu, káve a pečeným zemiakom. Stane sa tak z dôvodu, že molekuly cukru a bielkoviny pri vysokej teplote vstúpia do reakcie, čím vzniká hnedé farbivo a aromatické látky. Pri niektorých samoopaľovacích krémoch v kombinácii s podobnou látkou - erytrulózou, sa môže stať, že pokožka dostane ryšavý nádych. Dihydroxyacetón produkuje aj náš organizmus a nie je škodlivý - toxický. Samoopaľovací krém sa stáva nebezpečným len vtedy, pokiaľ ho uskladňujeme na slnku, pretože z neho vyvrie formaldehyd, ktorý je síce obsiahnutý v malom množstve, ale je toxický a spôsobuje alergiu.

Samoopaľovacia injekcia

Opálenú pokožku bez potreby slnenia sľubuje aj látka, ospevovaná na internete - bielkovina zvaná melatonan, syntetická verzia hormónu melatonín, ktorý stimuluje naše melanocyty. Ilegálnu tekutú látku, predávanú vo forme injekcií, ktorú si môžeme aplikovať aj doma, a ktorá okrem zhnednutia pokožky sľubuje aj zvýšenie sexuálnej túžby a štíhle telo, poznáme pod menom Barbie droga. Znie to ako happy end, ale nie je to tak. Čo ňou získame, je hnačka, zvýšenie krvného tlaku, náhla erekcia, nečakaný popud zívať a pretiahnuť sa, výskyt nezvyčajných materských znamienok a ich modifikácia na rakovinový nádor.

Vnútorné zhnednutie

Pokiaľ chceme získať peknú opálenú pokožku, konzumujme zeleninu a ovocie bohaté na betakarotén. Tento antioxidant nielenže pomáha pri zhnednutí pokožky, ale znižuje následky škodlivých lúčov na pokožke. Konzumujme teda v hojnom množstve žlté, oranžové a červené ovocie, zelenolistú zeleninu. Tieto obsahujú totiž najviac karotinoidu. Pokiaľ prijmeme veľa betakaroténu, tak sa môže stať, že naša pokožka nadobudne žltkastý, oranžovkastý nádych, ale toto je len prechodný jav.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu