head

Prečo je dôležité čistenie jazyka?

Prečo je dôležité čistenie jazyka?
Dr. Zoltán Szabó Dr. Zoltán Szabó
Zubný lekár
Téma: Zápach z úst

Zuby si čistíme dva razy denne, ale čistenie jazyka už nepovažujeme za tak dôležitú. A to i napriek tomu, že zároveň s čistením zubov zohráva kľúčovú rolu pri udržiavaní ústnej hygieny.

I napriek tomu, že ide o jednoduchý úkon, väčšina ľudí čistenie jazyka zanedbáva. Pritom čistenie jazyka pomáha spomaliť vytváranie bakteriálneho povlaku na zuboch a jazyku.

Nech je súčasťou každodennej rutiny

Počas vykonávania ústnej hygieny máme nábeh pozabudnúť na čistenie jazyka, avšak vychádzajúc zo stavby jazyka, je tento vynikajúcou skrýšou pre drobné zvyšky jedál, ktoré ani sliny nedokážu odtiaľ vymyť. Aj z toho vyplýva, že mnohí ani v dospelom veku nevedia, čo presne zahŕňa správna ústna hygiena.

A keďže to nevedia dospelí, nenaučia to ani svoje deti. Pritom by bolo dobré tento 1-2 minútový úkon zaradiť do každodennej rutiny v rámci čistenia zubov, nakoľko brázdy jazyka sú ideálnym miestom pre rôzne baktérie a ich rozmnožovanie. Okrem iného aj tomuto vďačíme za nepríjemný zápach z úst, ale mikroorganizmy rozmnožujúce sa na jazyku zohrávajú úlohu aj pri vytvorení niekoľkých ochorení ústnej dutiny. Následkom nedostatku čistenia jazyka sa rozmnožia aj baktérie Streptococcus mutans, zodpovedné za vznik zubného kazu, ale jazyk “prekypujúci” baktériami výborne prospieva aj pri zápaloch ďasien a zápalu zubného lôžka.

Ako vykonať čistenie jazyka?

Pre tento cieľ úplne postačí obyčajná zubná kefka s mäkkými štetinami, ale existujú už zubné kefky s gumenou škrabkou na čistenie jazyka. Okrem toho existujú už prostriedky navrhnuté vyslovene na čistenie jazyka, ktoré majú rúčku s malými štetinami z mikrovlákien, resp. so špeciálkou škrabkou.

Zubnú kefku, alebo čistič jazyka potiahneme po povrchu jazyka ráznym pohybom od koreňa smerom ku koncu vyplazeného jazyka. Tento úkon opakujme dovtedy, kým nezbavíme náš jazyk povlaku. Povlak odstránime z úst použitím ústnej vody - vyplachovaním. V prípade nutnosti - pri absencii ústnej vody - postačí aj čistá voda.

Dobre vedieť

Biely povlak hrubšej vrstvy, resp. povlak žltkastej farby môže naznačovať problémy so žalúdkom a črevné problémy, resp. môže byť znakom infekcie vyvolanej hubou Candidas albicans.

Mysleli by ste si?

Čistenie jazyka nie je výdobytkom modernej doby, aplikovali ho už v starovekom Egypte a v Indii.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu