head

Lucerna: otec všetkých jedál

Liečivé účinky lucerny: je odporúčaná aj pre ľudskú spotrebu
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Supergreens

Arabi pred 2000 rokmi titulovali lucernu za otca všetkých jedál. Kvôli mnohým liečivým účinkom sa oplatí znova objaviť túto zabudnutú rastlinu. Ponúkame Vám 9 závažných argumentov pre konzumáciu lucerny! Nezaslúžene zabudnutá lucerna má mnoho liečivých účinkov, ktoré ľudia spoznali už pred tisíckami rokov.

Výborný antioxidant

Lucerna má veľmi vysoký obsah bielkovín, ale je bohatá aj na vitamíny a minerálne látky:  vitamíny A, B, C, D a E, zinok, vápnik, draslík, horčík, ale aj obsah béta-karoténu je významný. Tomu môže ďakovať za svoje antioxidačné  účinky.

Na vyčerpanosť, únavu

Ak je naša hladina energie nízka, sme neustále podráždení, unavení, potom nám môže pomôcť lucerna. Pomôže naplniť organizmus energiou, ale môže urobiť dobrú službu aj po prekonaní dlhšej choroby. Zvyšuje vstrebávanie živín, zásobuje organizmus energiou, preto v období, keď sme vystavení väčšiemu stresu, je vyslovene vhodné nadviazať priateľstvo s lucernou!

Močopudná

Lucerna má výborné močopudné účinky, čím je doplnok stravy s obsahom lucerny  vyslovene dobrou voľbou počas detoxikácie! Podporuje vylúčenie nahromadenej vody z organizmu, a spolu s tekutinou napomáha aj vylúčeniu toxických látok. V ľudovom liečiteľstve je používaná pri liečbe  obličkových kameňov a problémov močových ciest.

Pri klimaktériu

Menopauza so sebou prináša mnoho nepríjemných príznakov, avšak listy lucerny môžu pomôcť: zmierňujú nepríjemné prejavy menopauzy, čím prinášajú úľavu do nášho každodenného života aj do životov našich blízkych.

Na podporu tvorby mlieka

Listy lucerny sa v ľudovom liečiteľstve používajú aj na podporu tvorby materského mlieka. V prípade, ak mamička nemá dostatok mlieka, čaj uvarený z lucerny môže byť riešením, avšak pred jeho užívaním je potrebné poradiť sa s lekárom!

Alkalizuje, detoxikuje

Lucerna výborne alkalizuje  a detoxikuje súčasne: vďaka miernym laxatívnym účinkom vyčistí črevný systém a napraví acido – bázickú rovnováhu  organizmu a pomáha pri zmiernení bolestí kĺbov a reumatických bolestí spôsobených prekyslením organizmu.

Pri uštipnutí hmyzom

Lucerna môže byť pri vonkajšom použití liekom na zmiernenie pálivého svrbenia, spôsobeného uštipnutím hmyzom: na prípravu obkladu použite semená lucerny, aby sa nepríjemné príznaky čím skôr pominuli.

Pri úpale

Lucerna môže byť nápomocná aj v boji proti UV žiareniu, pretože dokáže zabrániť úpalu. Lucerna je v kozmetickom priemysle obľúbenou zložkou, používa sa za účelom oddialenia  starnutia pokožky.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu