head

Čaj z kombuchy – Zdravý, má vedľajšie účinky?

Aké má účinky na zdravie?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka

Google+
Téma: Probiotika

Čaj z kombuchy je zdravý, má vedľajšie účinky, ale čo je vlastne kombucha? Vydali sme sa po stopách tohoto sýteného fermentovaného nápoja.

Kvasené jedlá sa v poslednej dobe tešia veľkej obľúbenosti, tento narastajúci záujem sa pripisuje čiastočne ich pozitívnym účinkom na zdravie črevnej flóry. Takýto je aj čaj z kombuchy. Tento mierne sýtený a jemne kyslastý nápoj môže byť alternatívou spracovaných sýtených nápojov, ktoré obsahujú často cukor, alebo umelé sladidlá. Je čaj naozaj dobrý pre každého? Preskúmali sme podrobne pozitíva a vedľajšie účinky tohto nápoja.

Čo je čaj z kombuchy?

Čaj z kombuchy je vlastne spoločenstvo kvasinkových húb a baktérií. Kyselina octová, vďaka ktorej má nápoj kyslastú chuť, zabraňuje rozmnoženiu škodlivých baktérií, ale obsahuje aj kyselinu sladovú, ktorá zohráva svoju úlohu v procese detoxikácie organizmu. Čaj sa pripravuje zo sladeného čaju a huby kombucha.

Ako si pripraviť čaj z kombuchy?

Na prípravu potrebujeme len kúsok huby kombucha, čierny, alebo zelený čaj a cukor. Vodu nechajme zovrieť, pridajme do nej čaj, neskôr aj cukor. Po vychladnutí všetko prelejme do dôkladne umytej zavareninovej fľaše a pridajme hubu kombucha. Fľašu prikryme gázou a uskladnime na teplom mieste. Samotné kvasenie trvá približne 10 dní.

Je čaj z kombuchy zdrojom probiotík?

Kvasené jedlá, ako jogurty, kyslá kapusta a kefír, obsahujú živé mikroorganizmy. Keďže aj čaj z kombuchy vzniká v podstate fermentáciou, obsahuje množstvo probiotických baktérií. Avšak doposiaľ nebola vypracovaná žiadna štúdia potvrdzujúca dostačujúci obsah priaznivých baktérií v kombuche a jej účinnosť ako probiotikum.

Je čaj z kombuchy bohatý na antioxidanty?

Antioxidanty sú látky, ktoré ochraňujú organizmus pred oxidatívnym poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, takže diétou, bohatou na antioxidanty je možné minimalizovať účinok voľných radikálov. Čaj slúžiaci ako základ nápoja z kombuchy, obzvlášť zelený čaj, je naozaj bohatý na antioxidačné polyfenoly. Doba fermentácie má vplyv na antioxidančné vlastnosti kombuchy.

Obsahuje kombucha vitamíny a minerálne látky?

Kombucha obsahttps://www.meregtelenites-beltisztitas.com/immunerositohuje malé množstvo vitamínov a minerálnych látok, medzi inými vitamín C, B1, B6 a vitamím B12, ktoré vznikajú počas rozkladu cukru.

Pomáha kombucha pri chudnutí a upravuje stav čriev?

I napriek tomu, že kombucha má priaznivý vplyv na trávenie, znižovanie hmotnosti, zdravie kostí a zápalové ochorenia, na tieto tvrdenia nie sú k dispozícii klinické dôkazy. Mnoho týchto tvrdení je alebo anekdotického charakteru, alebo pochádza z pokusov na zvieratách. Nie je dostatočne dokázané, že probiotiká obsiahnuté v kombuche sú schopné prežiť v kyselinovom prostredí žalúdka a následne vplývať na zdravie.

Má kombucha čaj vedľajšie účinky?

Kombuchu zaraďujú medzi funkcionálne potraviny ( sú to potraviny s vlastnosťami na predchádzanie chorôb, ochranu zdravia). Môžeme ju kľudne konzumovať ako súčasť pestrej a vyrovnanej stravy. Jej konzumácia sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, alebo tým, ktorým imunitný systém nepracuje primerane. Prehnaná konzumácia kombuchy môže mať vedľajšie účinky, ako napríklad bolesti žalúdka, závrate a nevoľnosť. Skôr, než začneme s konzumáciou čaju z kombuchy, prekonzultujme to so svojím lekárom.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu