head

Tekvica: detoxikant, ktorý vám vyčarí dobrú náladu

Tekvica: detoxikant, ktorý vám vyčarí dobrú náladu
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Ploché brucho

Jednou z najchutnejších a najzdravších lahôdok jesene je tekvica. Pozrime sa, že prečo sa nám okrem chuti oplatí jesť tekvicu!

Ostrý zrak

Pre zdravie našich očí je nevyhnutný vitamín A. K ostrému videniu môže významne prispieť, ak si do jedálneho lístka zaradíme tekvicu, nakoľko organizmus modifikuje betakarotén, dodávajúci tekvici žltú farbu, na vitamín A.

Ploché brucho

Tekvica má jeden nedostatok: a tým sú kalórie, v 100 gramoch tekvice sa nachádza iba 45 Kcal. Vysoký obsah vlákniny Vám dodá pocit plnosti a predsa z nej nepriberiete. Sladká lahôdka bohatá na vlákninu napomáha k plochému bruchu a odstraňuje nadúvanie, nakoľko má priaznivý účinok aj na náš tráviaci systém.

Dobrá nálada

Nie len samotnú tekvicu, ale aj jej jadierka sa oplatí zjesť, lebo okrem toho, že sú chutné, majú aj pozitívny vplyv na našu náladu. Tekvicové jadierka obsahujú také zlúčeniny, ktoré majú upokojujúci účinok na náš nervový systém.

Chutná detoxikácia

Vďaka vysokému obsahu vlákniny funguje ako výborný detoxikant. Ako prechádza cez tráviaci trakt, uchytí toxické látky a vyčistí organizmus. Pomáha osobám trpiacim zápchou a vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňuje organizmus.

Prevencia rakoviny

Vďaka vysokému obsahu betakaroténu má mimoriadne silný antioxidačný účinok, a tak môže vyvinúť preventívny účinok pri určitých nádorových ochoreniach. Je menšia šanca na vznik rakoviny prostaty, pŕs a pľúc, ak dohliadneme na to, aby náš jedálny lístok obsahoval dostatočné množstvo betakaroténu.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu