head

Častá a riedka stolica je znakom ochorenia

Riedka stolica, objavujúca sa niekoľkokrát za deň, sa nepovažuje za normálnu
Riedka stolica, objavujúca sa niekoľkokrát za deň, sa nepovažuje za normálnu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Hnačka a jej liečba

Príležitostne objavujúca sa riedka stolica ešte neznamená problém. Každému sa môže stať, že následkom pokazeného žalúdka sa objaví hnačka. Problém nastáva vtedy, pokiaľ sa riedka stolica objavuje dlhodobo.  

Samotná riedka stolica nie je ochorenie, ale príznakom niečoho. U mnohých je to následkom stresu, resp. nejaká intolerancia.

Riedka stolica niekoľkokrát denne

Mnohým z nás sa už stalo, že sme boli nútení v rýchlosti hľadať najbližšiu toaletu. Nesprávne stravovanie (napr. mastné jedlá), niektoré infekcie, rôzne zápaly, neustály stres, otrava jedlom, vedľajšie účinky liekov, narušenie rovnováhy črevnej flóry, parazity: ktorékoľvek z uvedených môže vyvolať riedku stolicu. Avšak riedka stolica, objavujúca sa niekoľkokrát za deň, sa v žiadnom prípade nepovažuje za normálnu

Riedku stolicu spôsobuje zápal tenkého, alebo hrubého čreva, ale aj nedostatočná produkcia tráviacich enzýmov pankreasu, nízka hladina žalúdočnej kyseliny, či zvýšené vylučovanie žlče.

Hnačku vyvoláva aj intolerancia laktózy, kedy sa v organizme zníži, alebo úplne ustane produkcia laktázy - enzýmu zodpovedného za odbúravanie laktózy. V takýchto prípadoch sa mliečny cukor stáva nestráviteľným, čo spôsobuje poruchy tráviaceho traktu , čiže aj riedku stolicu.

Konzistencia stolice sa mení aj následkom rôznych zápalových ochorení ( Colitis ulcerosa, Crohnova choroba, Syndróm dráždivého čreva - IBS) - stolica sa stáva tekutou, rsp. kašovitou.
Kto by aspoň raz nezažil, že pre
žalúdočnú nervozitu musí navštevovať toaletu častejšie? V prípade stresujúceho životného štýlu sa uvoľňuje hormón menom kortikotropín, produkovaný v prednom laloku hypofýzy, čo vystupňuje činnosť hrubého čreva, spôsobiac tým riedku stolicu.
Nie je na škodu vedieť, že dlhodobo trvajúca riedka stolica môže byť príznakom aj rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Ako zistiť príčinu riedkej stolice?

V prípade dlhodobo trvajúcej riedkej stolice sa v každom prípade obráťme na lekára, a hlavne vtedy, pokiaľ sme doteraz podobné problémy nemali. V rámci vyšetrení lekár predpíše bežné vyšetrenia, vrátane odberu krvi, vzorky moču a stolice, podľa možnosti aj ultrazvukové vyšetrenie. Veľmi často je nutné aj endoskopické vyšetrenie - kolonoskopia, ktoré môže odhaliť aj rakovinu hrubého čreva.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu