head

Strava na zníženie hmotnosti

Strava na zníženie hmotnosti
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

V dnešnej modernej dobe sa problém priberania dotýka mnohých z nás, proti ktorému môžeme najúčinnejšie bojovať pomocou stravy na zníženie hmotnosti.

Strava na zníženie hmotnosti sa neodporúča len kvôli udržaniu postavy, resp. jej znovuzískaniu. Správnym stravovaním môžeme predísť mnohým ochoreniam, stratou nadbytočných kilogramov sa môžu zmierniť, alebo dokonca úplne zmiznúť príznaky ochorení.

Nadváha nás robí chorými

V kruhu ľudí s nadváhou je výskyt ochorení pečene a cukrovky osemkrát vyšší. Hadváha môže prispieť k výskytu tučnoty, artériosklerózy, vysokého krvného tlaku, ochoreniu koronárnych ciev, stroke, artritídy, artrózy. Chronická nadváha zvyšuje riziko nádorových ochorení : rakoviny hrubého čreva, prostaty a konečníka. Výrazný prebytok kilogramov navyše je teda viac ako len estetický problém,  môže mať aj smrteľné následky. Aj práve preto je dobré, pokiaľ sa odhodláme prejsť na stravu na zníženie hmotnosti. Pri jej dodržaní si môžeme byť istí, že chudnutie bude trvalé, a nepoškodzujeme si ním svoj organizmus.

Dôkladne vyberané kalórie

Našťastie existujú také koreniny a mliečne výrobky, zelenina, ovocie, ktoré možno zaradiť do stravy na zníženie hmotnosti. Tieto diétne jedlá, zelenina, ovocie, bylinky a mliečne výrobky nielen napomáhajú chudnutiu, ale sú aj chutné. Počas aplikácie stravy na zníženie hmotnosti je prísun kalórií do organizmu vtedy optimálny, pokiaľ obsahuje 45 percent uhľohydrátov (1g uhľohydrátu - 4 kcal), 30 percent tuku (1 g tuku - 9 kcal), 25 percent bielkovín (1g bielkovín - 4 kcal). Uprednostňujme potraviny s nízkym glykemickým indexom, nakoľko tieto zvyšujú hladinu cukru v krvi len pomaly. Glykemický index ideálnych jedál je pod 50, sem patria okrem iného mäsá, ryby, huby, syry, strukoviny, mliečne výrobky, resp. zeleniny.

Jedlá znižujúce hmotnosť

Uprednostňujem jedlá s obsahom bielkovín, konzumáciu zdravých tukov a olejov (extra panenský olivový olej, losos, orechoviny, konopné semiačka), zeleninu bez obsahu škrobu (cukina, špargľa, rajčiny, karfiol, špenát, ružičkový kel, baklažán), strukoviny (šošovica, červená fazuľa, cícer), a pokiaľ máme chuť na sladké, tak si dajme kvalitnú čokoládu na varenie, ktoré má rovnako nízky glykemický index. Nenasýtené tuky v olivovom oleji zrýchľujú látkovú výmenu a pomáhajú pri spaľovaní tukov. Vajcia sú plné proteínov, ktoré zabezpečujú pocit sýtosti, rovnako aj grécky jogurt. Pri vstrebávaní bielkovín spálime veľké množstvo kalórií, čo robí diétu úspešnou. Štipľavá paprika vďaka obsahu kapsaicínu potlačuje pocit hladu, zrýchľuje látkovú výmenu, znásobuje spotrebu energie organizmu. Ovsenú kašu možno konzumovať nielen na raňajky, ale aj vo forme kúry, pomáha v tom, že kilá sa “roztápajú” bez hladovania. Ovsená kaša vďaka obsahu vláknin prispieva k detoxikácii organizmu a čisteniu čriev. Odstráni zápchu, chráni sliznicu čriev, čím znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.

Probiotiká

Niekoľko štúdií potvrdilo, že niektoré črevné baktérie môžu mať vplyv na reguláciu telesnej hmotnosti, teda aj tučnoty. Hmotnosť môže ovplyvniť aj pomer baktérií patriacich do kmeňa bacteroidetes a firmicutes. V črevnej flóre človeka s nadváhou je viac baktérií firmicutes a menej bacteroidetes baktérií. Vyzerá to tak, že baktérie firmicutes podporujú tvorbu takých enzýmov, ktoré inak odbúravajú aj nestráviteľný cukor, a zvyšujú počet vstrebaných kalórií. Konzumácia probiotík však môže vyriešiť tento problém, takže súbežne s diétou je možné dosiahnuť úspešne stratu hmotnosti.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu