head

Paleo diéta: dnešné výhody starovekého stravovania

Paleo diéta: prečo je zdravé staroveké stravovanie?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Dieta-Chudnutie

Tráviaca sústava človeka funguje i dnes úplne rovnako ako v paleolite, keď konzumoval výlučne len ryby, mäso, a divo rastúcu zeleninu a ovocie. Takýto názor majú zástancovia paleo diéty, ktorí v záujme zachovania svojho zdravia stavajú svoj jedálniček na týchto princípoch a úplne z neho vylúčili jedlá obsahujúce potravinové prísady
Paleo diéta , ktorá má v svetovom meradle stále viac fanúšikov, sa zakladá na názore, že ľudský organizmus, a teda ani jeho tráviaca sústava sa z čias paleolitu nijak nezmenil.  Rovnako funguje i dnes,  a má tie isté potreby, ako keď si potravu zabezpečoval  rybolovom, poľovníctvom a zberom plodín.  To je dôvodom toho, že nezvládame moderné jedlá, bohaté na sacharidy, rafinované cukry, šľachtených obilnín a v neposlednom rade aj potravinové prísady obsiahnuté v dnešných potravinách.

Moderné stravovanie - závažné ochorenia

Paleo diéta sa odvoláva na to, že náš tráviaci trakt z hľadiska evolúcie nie je schopný adekvátne spracovať značnú časť súčasnej potravy, čo potom vedie k rôznym chorobám, respektíve k obezite. Podporuje argumentáciu, že v kruhoch prakticky tisícročia existujúcich prírodných kmeňov živiacich sa paleo jedálničkom, sú javy ako kardiovaskulárne choroby, cukrovka, tráviace ťažkosti, alebo rakovina, či ťažká obezita takmer neznámymi veličinami. Tieto národy sa dodnes živia mäsom, vajíčkami, rybami, divo rastúcimi semienkami, zeleninou a ovocím, vďaka čomu prijímajú podstatne viac živín a vlákniny do svojho organizmu, ako obyvatelia miest.  Ich sa snaží napodobňovať paleo diéta, ktorá odmieta všetky ostatné potraviny.

Z čoho sa skladá paleo diéta?

Stručne by sme mohli povedať, že jej podstatou sú úplné bielkoviny, a pomaly sa vstrebávajúce sacharidy, to znamená príjem mäsa, vajíčok,  koreňov a semien rastlín - teda potravy, s ktorou sa človek stretol už v dobe paleolitu.  Paleo diéta odporúča bio produkty, ako aj mäso divo žijúcich bylinožravých zvierat.  Na zakázanej listine sa nachádzajú všetky potraviny obsahujúce potravinové prísady, rafinovaný cukor a cukrom sladené potraviny, mäsové výrobky, soľ, ryža, mliečne výrobky (okrem tvrdých syrov), ďalej sa nesmie konzumovať múka, obsahujúca lepok, a alkoholické či kofeínové nápoje.  Prísnejší variant paleo diéty nepokladá za zdravé ani silné korenenie, varenie a pečenie, ako ani konzumáciu zemiakov, kukurice a tvrdých syrov.   

Paleo diéta a ploché brucho

Radi by ste sa hrdili plochým bruchom?  Riešením by mohla byť aj paleo diéta. Podľa výskumov vplyvom paleo diéty dochádza k redukcii hmotnosti a zníženiu objemu pása.  Vysvetľujú to tým, že táto strava obsahuje menej cukrov a sacharidov, ako aj to, že prijímané živiny sa lepšie zužitkujú.  Paleo diéta okrem toho pomáha predchádzať cukrovke typu 2, rakovine, osteoporóze, srdcovo-cievnym zmenám.  Výskumníci švédskej univerzity v Lunde zistili, že paleo diéta pozitívne vplýva na zníženie obvodu pása, a zlepší sa tolerancia glukózy.

Zvláštne múky a oleje

Dosť veľa je nepovoleného, ale paleo diéta predsa nie je o zriekaní sa, ale o vyváženej strave. Zriecť sa treba len tých potravín, ktoré by nejakým spôsobom škodili nášmu zdraviu.  Keďže ide o plnohodnotné stravovanie, pomocou paleo diéty sa vieme zbaviť všetkých nesprávnych stravovacích návykov.  Namiesto múky z lepku používajme múky z quinoi, kokosa, ľanového semena, mandlí a orechov, cukor z cukrovej repy zameňme za stéviu a xylitol.  Z tukov a olejov sú dôležitými zložkami paleo diéty olivový, kokosový a palmový tuk oproti tukom obsahujúcimi mastné kyseliny omega-6.

Paleo: denný jedálny lístok:

Raňajky:
30 g grilovaného bravčového mäsa
hrsť mandlí
50 g čerstvých čučoriedok alebo jahôd
Obed
120 g grilovaných kuracích pŕs
100 g uhorkovo-paradajkového šalátu s olivovým olejom
Večera
100 g garovaného rybieho filé
1 banán
Medzi hlavnými jedlami môžeme jesť semienka a ovocie s menším obsahom cukru.

Zdroj:
www.staffanlindeberg.com
Lindeberg S, Berntorp E, Nilsson-Ehle P, Terént A, Vessby B. Age relations of cardiovascular risk factors in a traditional Melanesian society: the Kitava Study
Loren Cordain: The Paleo Answer: 7 Days to Lose Weight, Feel Great, Stay Young – 12 Oct 2012
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17583796

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu