head

Príznaky celiakie, čo môžeme proti nej urobiť?

Celiakia:  čo môžeme proti nej urobiť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Črevné problémy

Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách,  jedna z jej zložiek, gliadín spôsobuje celiakiu, spojenú s atrofiou tenkého čreva a viacerými nepríjemnými symptómami (celiakia, citlivosť na lepok). Nakoľko celiakia môže vyvolávať vážne narušenie vstrebávania živín, takto postihnutí ľudia musia dodržiavať prísnu, bezlepkovú diétu.        

Celiakiu sprevádzajú mnohé nepríjemné problémy, z ktorých sú najčastejšie bolesti brucha spôsobené konzumáciou potravín s obsahom lepku, nadúvanie  a hnačky. Príčinou je to, že pôsobením lepku, presnejšie jednej zo zložiek lepku, gliadínu, vzniká chorobný imunitný prejav, a tento autoimunitný proces poškodzuje klky a sliznicu tenkého čreva, čo po dlhšom čase môže spôsobiť vážne problémy so vstrebávaním živín. Preto je potrebné čo najskôr odstrániť podráždenie čriev, čiže sa zdržiavať konzumácie potravín obsahujúcich lepok.           

Čo treba robiť v prípade celiakie?

Nakoľko v súčasnosti nemáme žiadnu vedecky overenú metódu liečenia celiakie, najdôležitejšie je odstránenie príznakov, čo sa dá dosiahnuť pomocou bezlepkovej diéty. Nie je to však taká ľahká úloha, ako sa to na prvý pohľad zdá, lebo treba dbať nato, že aj spracovávané potraviny môžu obsahovať lepok. Predtým však, ak by sme sa vzdali týchto potravín, je potrebné sa presvedčiť o tom, či naozaj máme celiakiu, k čomu stačí podrobiť sa jednoduchému vyšetreniu. Ľahko sa totiž môže stať, že symptómy tejto choroby sú spôsobené inými zdravotnými problémami, napríklad symptómom dráždivého čreva , zápalom hrubého čreva, alebo poškodením črevnej flóry.  

Najdôležitejšie potraviny obsahujúce lepok:   

  • Jačmeň

  • Pšenica

  • Pšenica kamut

  • Otruby

  • Slad

  • Raž

  • Pšenica špaldová

Pravdepodobne obsahujú lepok – toto je potrebné vyznačiť na obale – zákusky, pečivo, obaľované mäso, ako aj mäsové výrobky, kandizované ovocie, osviežujúce nápoje, instantné prášky, kečupy, horčica, niektoré alkoholické nápoje, ako aj sladené mliečne výrobky. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že symptómy celiakie môžu zhoršovať potraviny obsahujúce aditíva (v prvom rade sa jedná o zahusťovadlá, prášky do pečenia a regulátory kyslosti), ktoré tiež obsahujú lepok. Je potrebné dbať aj nato, že ovos síce neobsahuje lepok, ale pri zbere a pri spracovávaní sa ľahko môže zmiešať s obilninami, ktoré lepok obsahujú. Preto v prípade celiakie sa jeho konzumácii radšej vyhnime. 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu