head

Imelo: zdobí a lieči

Imelo: zdobí a lieči
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Byliny

V anglicky hovoriacich krajinách je imelo neoddeliteľnou súčasťou vianočnej výzdoby. Veria totiž, že ak sa dvaja pobozkajú pod imelom, ich láska bude trvať naveky. O to dôležitejšie sú však jeho liečivé vlastnosti, nakoľko je účinné v boji proti mnohým chorobám. Cenné účinné látky sú obsiahnuté v jeho bobuliach, mladých výhonkoch, listoch aj kvetoch, vďaka tomuto faktu výťažok získaný z nich zlepšuje krvný obeh, znižuje riziko vzniku srdcových chorôb a mŕtvice, zmierňuje menštruačné kŕče, zlepšuje trávenie, resp. je použiteľný v prípade hnačkových stavov.

Vďaka svojmu dezinfekčnému účinku čistí dýchacie cesty, týmto efektívne bojuje proti pretrvávajúcemu kašľu a astme. Môže byť úspešný aj v boji proti rakovine: jeho schopnosť zabíjať rakovinové bunky, cytotoxické účinky resp. schopnosť posilňovať imunitný systém boli dokázané počas viacerých výskumov.
Imelový čaj (nápoj) si môžeme pripraviť aj sami. Použime čerstvé listy a výhonky, alebo sušené imelo. Kopcovitú polievkovú lyžicu (cca. 10 gr) pridajme do 1 L vlažnej vody, nechajme vylúhovať cez noc a na druhý deň sceďme. Ani náhodou nenechajme vodu zovrieť, nakoľko týmto stratí svoje liečivé účinky. Pime 1 až 2 šálky denne počas 10 dní.Imelové víno môže byť nielen zdravé, ale aj chutné. Pripravíme ho nasledovne: k 1 L kvalitného bieleho vína pridajme cca. 40 gr. čerstvých listov alebo výhonkov. Nádobu prikryme a udržiavajme na chladnom mieste, víno takto prikryté nechajme dozrievať 8 dní.

Po scedení ho uchovávajme v dobre uzatvárateľnej fľaši. Dajme si z neho za malý pohárik pred jedlom.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu