head

Cukrovka : liečme ju liečivými rastlinami!

diabetes
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Byliny

Na liečenie cukrovky existuje viac metód, popri dobre známej terapie sa však oplatí vyskúšať aj alternatívnu liečbu. K nej patria výživové doplnky a používanie liečivých rastlín.

Neúčinné liečby

Väčšina chorých na cukrovku užíva nejaký potravinový doplnok, alebo skúša alternatívne terapie v nádeji, že týmto zníži, alebo aj odstráni príznaky cukrovky. Takou je napríklad terapia chrómom, o ktorom si dlho mysleli, že vďaka nemu možno regulovať hladinu cukru v krvi, ale vysvitlo, že to tak nie je.  Nemá overený pozitívny účinok na diabetikov ani obľúbené vanádium, a ani cesnak, žen-šen, zázvor či žihľava. Ale rastlinná potrava bohatá na vlákniny naozaj prispieva k udržiavaniu hladiny cukru a tým pádom aj k symptomatickej liečbe cukrovky.

Účinné liečivé rastliny

Výskumy dokázali, že čučoriedky znižujú hladinu triglyceridov, ktoré zohrávajú úlohu v kôrnatení tepien. Čučoriedkový odvar posilňuje steny žíl, odstraňuje ich nežiadúcu priepustnú schopnosť, vďaka čomu sa stávajú pružnejšie, a tým pádom budú cukrovkári menej náchylní na menšie či väčšie zakrvácania.

Horkú tekvičku - Momordicu charantiu používa čínske a ayurvédické liečiteľstvo na liečbu cukrovky a vysokého krvného tlaku.  Jej účinné látky zohrávajú významnú úlohu v znižovaní hladiny krvného cukru, a podporujú tvorbu inzulínu.

Aj korene lopúcha obsahujú inulín, tanín, organické kyseliny a vitamíny skupiny B. Z týchto látok je najdôležitejší inulín, ktorý je vynikajúcim čističom krvi a znižuje hladinu cukru v krvi. Vynikajúco detoxikuje pečeň, obličky a žalúdok, okrem toho účinne znižuje cholesterol. Užívanie odvaru z neho si vyžaduje lekársky dozor, pretože jeho nesprávne dávkovanie môže silno ovplyvňovať účinky syntetických liekov určených na cukrovku.

Jastrabina ovplyvňuje tiež pozitívne hladinu cukru v krvi, čistí pečeň a obličky, má diuretické účinky a vďaka tomu sa organizmus skôr zbaví nahromadeného cukru aj toxických látok, takže ho možno použiť v prípade cukrovky.

Ako to robia Francúzi?

Podľa výskumov je vo Francúzsku menej prípadov diabetu.  Tieto výskumy mali za cieľ brať do úvahy zvyklosti v jedení. Zistilo sa, že v ich jedálničku zohráva úlohu vo veľkej miere zelenina. Ukázali, že pokiaľ väčšinu dennej stravy tvorí rastlinná, zeleninová vláknina, tá ovplyvňuje pozitívne vývoj hladiny cukru v krvi. Stravovanie každé 3 hodiny, pravidelne, a v malých množstvách priaznivo ovplyvňuje funkciu pankreasu, a adekvátnu úroveň tvorby inzulínu. Pokiaľ nejeme 4-5 hodín, klesne nám hladina cukru, nastane hypoglykémia, a tým sa naruší hormonálny systém a aj tvorba inzulínu. Preto je dôležité v priebehu nášho každodenného režimu prijať do seba výživu vo vhodnej kvalite, množstve, frekvencii, a to v záujme vhodnej tvorby inzulínu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu