head

Nedostatok živín: takto nám telo dáva najavo

nedostatok živín
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

K nedostatku živín dochádza v dôsledku nezdravej výživy a škodlivých návykov, ale môžu ho spôsobovať aj toxíny nahromadené v čreve, ktoré zabraňujú ich vstrebávaniu. Iba málokto myslí na to, že aj parazity, prebývajúce v našom organizme nás oberajú o dôležité živiny. Výrazne vplýva na schopnosť zužitkovania živín aj stav črevnej flóry.

Parazity zabíjajú živiny a vitamíny

Nedostatok živín môže nastať aj kvôli v organizme prebývajúcim  parazitom. Oberajú nás o dôležité vitamíny a živiny, a zabraňujú ich vstrebávaniu. Prispievajú aj k premnoženiu škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú narušenie rovnováhy črevnej flóry. Nedostatok zinku napríklad vedie k pomalšiemu hojeniu rán, k lámavosti vlasov a nechtov, kým nedostatok selénu sa prejaví v častých infekciách.  Niektoré parazity usadené na črevnej stene spôsobujú stratu krvi, ktorá vedie k nedostatku železa. Odoberanie vitamínu B vedie k zápalom kože, svalovým kŕčom, astme, depresii a k poruchám spánku. Ak trpíme na riedku stolicu, chronickú zápchu, chudnutie, poruchy trávenia, alebo nadúvanie, vzniká podozrenie na prítomnosť parazitov.  Toxíny, nachádzajúce sa vo výlučkoch parazitoch vplývajú negatívne na fungovanie nervovej sústavy, vedú k dekoncentrácii, a k poruchám pamäti, ako aj k častým bolestiam hlavy.

Poškodená črevná flóra

Nedostatok živín môže nastať aj kvôli narušeniu rovnováhy črevnej flóry.
Prispieva k tomu nezdravá výživa, potravinové prísady, užívanie niektorých liekov, ale aj prehnaná konzumácia kávy a alkoholu. Príčinami bývajú aj fajčenie a životný štýl, plný stresu.   Vzhľadom na to, že črevná flóra prispieva k vstrebávaniu vápnika, železa a horčíka, jej narušením trpí organizmus nedostatkom týchto živín. Z nedostatku železa môže dôjsť k vypadávaniu vlasov, vyčerpanosti a uzimenosti, máme studené končatiny. Pri nedostatku horčíka môžeme trpieť bolesťami hlavy, svalovými kŕčmi, nechutenstvom, nespavosťou a záchvatmi paniky.  Príznakmi postrádania vápnika sú tráviace ťažkosti, význačne lámavé nechty, zubný kaz a neskôr aj krehkosť kostí.

Prekážajú toxíny a odpadové látky

Jedy a odpadové látky zabraňujú správnemu tráveniu, v dôsledku čoho sa nie sú schopné vstrebať tie živiny, ktoré sú nepostrádateľné pre fungovanie organizmu. Najväčšou prekážkou zužitkovania vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín a iných dobročinných komponentov sú škodlivé usadeniny v hrubom čreve. Príznakmi sú chorobná chudosť, zmeny na koži, ako aj chorobná hnačka. Kvôli hnačke sa strata iónov a živín stáva trvalou, a dochádza k oslabeniu organizmu. V dôsledku čistenia čreva môže nastať efektívnejšia látková výmena a výrazné zlepšenie vstrebávania prijatých živín.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu