head

Obľúbené ovsené vločky | Zdravé raňajky

Ovsené vločky predstavujú zdravý zdroj uhľohydrátov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Ovsené vločky patria medzi najvýživnejšie a najchutnejšie potraviny, ideálne na raňajky. Sú mimoriadne bohaté na cenné zložky potrebné pre náš organizmus, výborne sa kombinujú a sú dokonalou základnou surovinou pri príprave zdravých sladkostí.

Potravinové vlákniny ovsených vločiek priaznivo vplývajú na tráviaci systém a samotné trávenie, ovsené vločky podporujú chudnutie a má ich rád skoro každý. Môžu sa konzumovať s rastlinným mliekom, ovocím, zeleninou, olejnatými semenami, proste s čímkoľvek.

Aké majú ovsené vločky účinky?

Vláknina rozpustná vo vode spomaľuje vstrebávanie, preto sa po jedle nezvýši náhle hladina cukru v krvi. Pokiaľ naša strava obsahuje dostatok vlákniny, spôsobuje pocit nasýtenia, okrem toho vláknina účinne zabraňuje zápche a znižuje pravdepodobnosť vzniku hemoroidov. Konzumácia ovsených vločiek zamedzuje zvýšeniu hladiny cukru v krvi po jedle, čo je veľmi dôležité pre pacientov trpiacich cukrovkou. Keďže ovsené vločky urýchľujú priechod potravy cez črevá, znižuje sa vďaka tomu aj tvorba toxických látok v organizme, vylučujú sa sekrécie žlče a cholesterolu.

Ovsené vločky predstavujú zdravý zdroj uhľohydrátov. S obľubou ju konzumujú aj športovci, pretože dodáva telu energiu, zvyšuje výkonnosť a vďaka kyseline pantoténovej a vitamínov skupiny B, ktoré sa v nich nachádzajú, pôsobia upokojujúco aj na nervový systém.

Konzumácia ovsených vločiek

Veľa môžeme spraviť pre svoje zdravie konzumáciou už 100 gramov ovsených vločiek denne. Ovsená kaša je hotová raz-dva, či už varená, alebo jednoducho namočená, preto si z nej  ľahko vieme spraviť ovsenú kašu pripravenú cez noc. Ovsené vločky s jogurtom, rastlinným mliekom, či ovocnou šťavou sú skvelou voľbou pre zdravé a chutné raňajky. Môžeme ich poblázniť bobuľovitým ovocím, jablkom, alebo banánom, no ovsená kaša je chutná aj slaná, preto si do nej pokojne pridajme svoju obľúbenú zeleninu. V súčasnej dobe je čoraz populárnejšie chudnutie s ovsenými vločkami. Ovsené vločky sú na chudnutie priam univerzálnym receptom. Ovsená kaša je ideálna nielen na raňajky, ale kedykoľvek v priebehu dňa, napomáha totiž chudnutiu bez hladovania. Počas diéty nahraďme ovsenou kašou svoje raňajky, obed i večeru, k tomu stačí zaliať horúcou vodou 3-3 polievkové lyžice ovsených vločiek. Tento pokrm nás zasýti na dlhšiu dobu, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a urýchľuje metabolizmus. V prípade diéty sa však neodporúča pokračovať v nej dlhšie ako týždeň.

Koľko kalórií ovsené vločky obsahujú?

Priemerná kalorická hodnota na 100 gramov ovsených vločiek  predstavuje asi 380 kalórií. Ovsené vločky obsahujú 55 gramov uhľohydrátov, 10 gramov  vlákniny a majú relatívne nízky glykemický index.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu