head

Prečo môžu vzniknúť osýpky?

Čo sú osýpky, čo ich spôsobuje?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Osýpkami sa môžu nezaočkovaní infikovať  v ktoromkoľvek veku. Kto už raz chorobu prekonal, bude proti nej imúnny počas celého svojho života. Ale čo je príčinou toho, že sa toto ochorenie objavuje aj v dobe modernej medicíny?

Ako infikuje?

Osýpky (po latinsky morbillit) spôsobuje vírus osýpok. Patogén sa usadí v nose a v hrtane, potom sa pri kýchaní a kašli dostane do okolia, kde ostane nažive dve hodiny. V organizme sa vírus začne rozmnožovať, dostane sa do dýchacích ciest, dokonca aj do pľúc a pokožky. Inkubačná doba je v prípade osýpok 6-21 dní, ale prvé príznaky sa väčšinou začínajú objavovať na desiaty deň. Nebezpečenstvo nákazy je najpravdepodobnejšie 2-4 dni pred objavením vyrážky, a tiež v prvých piatich dňoch po jej objavení. Nakaziť sa môže osýpkami každý, kto ich ešte neprekonal, alebo nedostal očkovanie. Opakujúci sa výskyt osýpok u tej istej osoby je veľmi zriedkavý, lebo organizmus sa stane proti vírusu imúnnym. Osýpky sa šíria priamym stykom, alebo kvapôčkovou infekciou. Vírus je však citlivý na vplyvy vonkajšieho prostredia, čiže na vysokú teplotu, ultrafialové žiarenie, odmasťujúce a dezinfekčné prípravky.

Bez očkovania

Príčinou pandémie osýpok je to, že veľa rodičov – obávajúc sa komplikácií, alebo z iných dôvodov – odmieta očkovanie. Jednou z možných príčin je, že sa v médiách objavili nepravdivé a vedecky nikdy nepotvrdené správy, podľa ktorých MMR (vakcína, ktorá obsahuje tri oslabené živé vírusy) spôsobuje autizmus. Pravdou je, že bez očkovania sú komplikácie spôsobené osýpkami – napríklad chronický zápal mozgových blán, ktorý behom pár rokov určite spôsobí smrť  – stokrát nebezpečnejšie pre deti, ako zriedkavé komplikácie spojené s očkovaním. 

V niektorých krajinách Európskej únie očkovanie nie je povinné, tu sa rodičia spolu s ošetrujúcim lekárom dohodnú o potrebe očkovania.

Životu nebezpečné

Úmrtnosť spôsobená osýpkami je mimoriadne vysoká predovšetkým v krajinách tretieho sveta, kde môže kvôli podvýžive dosiahnuť až 10 percent. Aj od toho vyššia, približne 30 percentná, je úmrtnosť medzi infikovanými vírusom HIV. Komplikácie sa objavujú hlavne vtedy, ak má osýpkami infikovaný slabý imunitný systém, u malých detí a starých ľudí, u tých, ktorí sa liečia na nádor a leukémiu, a tiež u ľudí s vrodenou poruchou imunitného systému.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu