head

Liečivé účinky uhoriek | Na čo sú dobré uhorky?

Liečivé účinky uhoriek | Na čo sú dobré uhorky?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravá strava pre črevo

Výbore alkalizujú, zmierňujú zápal, podporujú trávenie, pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny: liečivé účinky uhoriek sú veľmi rôznorodé. Väčšina účinných látok sa nachádza v ich šupke a jadierkach.

Uhorky vo veľkej miere obsahujú vitamíny C, K a B6, tiež draslík a železo. Ich zvláštnosťou je to, že obsahujú päť rôznych enzýmov, okrem iného aj zeaxantin, ktorý má silné antioxidačné účinky. Na blahodarné zložky sú bohaté predovšetkým čerstvé uhorky.

Detoxikačné uhorky

Medzi mnohými liečivými účinkami uhoriek je ich schopnosť detoxikovať najdôležitejšia. Pomôžu odstrániť nahromadené toxické látky z tráviaceho systému, účinne alkalizujú organizmus, prečistia obličky: konzumáciou uhoriek je možné predísť vzniku obličkových kameňov a piesku.

Uhorky na podporu trávenia a prevenciu vzniku rakoviny

Pretože sú bohaté na vlákninu a enzýmy, uhorky podporujú trávenie a metabolizmus, k mastným, vysoko kalorickým jedlám sa vyslovene odporúčajú. Uhorky prispievajú aj k neutralizácii mnohých rakovinotvorných látok, sú obzvlášť účinné proti nádorom hrubého čreva, prostaty a pľúc. Ich ďalšou prednosťou je to, že šupka uhoriek podporuje činnosť pankreasu, preto je konzumácia uhoriek vhodná aj pre diabetikov.

Uhorky proti zápalom

Ak budete pravidelne konzumovať uhorky, môžete predísť vzniku zápalom pankreasu a kĺbov, a tiež tým môžete zmierniť príznaky už vzniknutých zápalov. Väčšie množstvo uhoriek vďaka ich obsahu draslíka   podporuje činnosť srdca, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Uhorky prispievajú aj k prevencii vzniku a liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu