head

Nebezpečné antiperspiranty: naozaj spôsobujú rakovinu?

Nebezpečné antiperspiranty
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Proti nepríjemným pachom a poteniu bolo vyskúšaných viacero antiperspirantov, ale iba málokto myslí na to, koľko škodlivých chemických látok antiperspiranty obsahujú. Vzhľadom k tomu sa oprávnene črtá otázka: naozaj existujú nebezpečné antiperspiranty a naozaj môžu spôsobiť rakovinu?
Hoci antiperspiranty, ktoré možno kúpiť na trhu v podstate slúžia tomu istému účelu, navyše sa nelíšia ani svojím zložením, nezaškodí sa presvedčiť o tom, aké množstvo a aké prídavné látky obsahujú. Kvôli týmto látkam viaceré antiperspiranty môžu dráždiť pokožku, vyvolať alergické reakcie a vsiaknúc cez pokožku do tela, môžu spôsobiť aj choroby. Aké chemikálie môžu obsahovať nebezpečné antiperspiranty?

Poškodzujú imunitný systém

Parabény sa používajú ako konzervanty, vstrebajúc sa do pokožky na 100 %, môžu poškodzovať mimoriadne citlivý hormonálny systém, urýchliť nástup prvej menštruácie, a u mužov spôsobiť neplodnosť. Okrem toho môžu parabény vyvolať alergiu, napomáhať starnutiu pokožky, ale zvyšujú aj riziko vzniku rakoviny prsníka. 

Poškodzujú lymfatický systém

Soli hliníka sa s obľubou používajú kvôli svojmu účinku sťahovať póry, veď tým sa zabraňuje žľazám vylučovať pot. Týmto spôsobom potom lymfatický systém nie je schopný adekvátne vylúčiť toxické látky, o tom ani nehovoriac, že soli hliníka nepriaznivo pôsobia aj na prsné žľazy nachádzajúce sa v blízkosti podpazušia. Niektorí ľudia sa domnievajú, že použitie antiperspirantu, obsahujúceho hliník je vyslovene nebezpečné, veď ho možno robiť zodpovedným za vznik rakoviny prsníka.  Táto látka, keď sa dostane do krvného obehu, môže sa dostať aj k tkanivu prsníka, a zabraňuje vstrebávaniu vápnika, preto si v súvislosti s ňou možno vytvoriť asociáciu s osteoporózou. Dávajú si ju do súvislosti aj s Alzheimerovou chorobou, resp. s rakovinou prostaty.

Môžu byť karcinogénne

Ftaláty sú vo veľkom množstve karcinogénne, môžu spôsobiť neplodnosť, poškodenie pečene alebo ochorenia obličiek.  Obzvlášť sa doporučuje, aby sa im vyhýbali gravidné ženy, škodlivo pôsobia na plod, môžu spôsobiť vývinové poruchy. Tryklozán je antimykotický prípravok, podľa výskumov však narúša aj hormonálny systém a imunitu.  Formaldehyd, používaný ako konzervujúca látka, dráždi sliznicu, pri dlhšom vdychovaní je rakovinotvorný, a môže zohrávať úlohu aj vo vzniku leukémie. Paradichlórbenzén: výskumy hovoria, že vo väčšom množstve škodí pečeni, obličkám a nervovej sústave, a je evidovaný aj ako potencionálna karcinogénna látka. Xylén: poškodzuje pečeň a obličky, znižuje plodnosť, zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Naftalén ničí krvinky, pečeň a obličky, dráždi oči a pokožku.
Nebezpečným látkam sa môžeme vyhnúť, keď si pripravíme antiperspirant po domácky sami. Nezabúdajme však na to, že jednou z foriem detoxikácie je práve potenie, veď spolu s potom sa vylučuje z tela aj časť toxínov.  V prípade silného potenia sa doporučuje dopriať si detoxikačnú kúru

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu