head

Môže byť žltá stolica dôvodom na obavy? | Žltú stolicu zapríčiňuje stres

Čo spôsobuje žltú stolicu?
Čo spôsobuje žltú stolicu?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Ideálna, zdravá stolica má tmavohnedú farbu. Farbu stolice ovplyvňujú rôzne skonzumované potraviny, lieky (antibiotiká), žltkastú farbu spôsobuje aj prebiehajúce ochorenie. Kedy sa môže objaviť žltá stolica a na čo nás upozorňuje?

Charakteristické hnedé sfarbenie stolice spôsobuje vstrebávanie žlčového farbiva (najmä bilirubínu) v tele. Ak sa objaví okrovo žltá stolica, znamená to, že tuky a bilirubín sa v tráviacom trakte nestrávili. Ale čo to všetko spôsobuje?

Nervozita a choroby

Vplyvom nadmerného stresu prechádza skonzumovaná strava zažívacím traktom príliš rýchlo a stolica nemá čas na získanie dostatku žlče a bilirubínu, ktoré by ju sfarbili do hneda. Samozrejme, nie vždy je možné žltú stolicu “zvaliť”na stres, žlté sfarbenie stolice môže byť aj varovným signálom rôznych ochorení.

Žlté sfarbenie stolice môže zapríčiniť:
- baktérie a vírusy, ktoré napádajú zažívací trakt,

- parazity (napríklad giardia),

- zablokovanie žlčových ciest,

- žlčové kamene,

- zápal žlčníka,

- zápal žlčovodu,

- neznášanlivosť lepku (celiakia)

- zápal pankreasu,

- nádor pečene,

- hepatitída,

- cirhóza pečene,

- fibróza pečene,

- malabsorpčný syndróm (poruchy črevnej absorbcie).

Žltá stolica vzniká aj po konzumácii potravín obsahujúcich žlté, alebo oranžové   farbivá (mrkva, žltý melón, marhule), ktoré sú bohaté na karotény. Žltá stolica horčicovej farby sa vyskytuje aj u dojčiat kŕmených materským mliekom.

Čo pomôže proti žltej stolici?

Žltá stolica môžu byť následkom problémov s črevnou flórou, kedy črevné baktérie nedokážu stráviť žlčovú kyselinu. Užívajme preto probiotiká, ktoré pomáhajú obnoviť črevnú flóru, konzumujme prebiotickú vlákninu a vyhýbajme sa mastným jedlám, alkoholu a káve, pretože urýchľujú prechod potravy cez črevá. Odporúča sa vykonať aj kúru na očistu čriev, ktorá zbaví organizmus škodlivých usadenín a parazitov v črevách.


Ako sme už spomínali, žltá stolica nie je vždy príznakom ochorenia. Pokiaľ sa chceme uistiť, či je naše zdravie v poriadku, vyhľadajme lekára, ktorý nám doporučí laboratórne vyšetrenia a ultrazvukové vyšetrenie brucha.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu