head

Diéta VB6: napoly vegánska diéta na ochranu zdravia

Diéta VB6: pomáha predchádzať chorobám, podporuje chudnutie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Autora, ktorý si diétu VB6 vysníval zachránil tento jedálniček od cukrovky, ktorý vlastne ani nie je jedálničkom, oveľa viac úsilím o zdravý spôsob života. Keďže diéta VB6, hodná nasledovania, obsahuje veľa čerstvých prísad, napomáha aj chudnutiu.
Jej autorovi, Markovi Bittmanovi diagnostizovali pre-diabetes, t. j. stav predchádzajúci cukrovke, vysokú hladinu cholesterolu a cukru, a lekári ho vystríhali, že čoskoro bude závislí na liekoch. Bittmanovi toto poskytlo začiatočný impulz, radikálne zmenil svoj jedálny lístok, čím zabránil vzniku cukrovky, a zbavil sa aj nadbytočných kilogramov. Nadchnutý úspechom napísal knihu o diéte VB6 a jeho diéta si našla veľa fanúšikov.

Z čoho pozostáva diéta VB6 ?

Diéta VB6 v preklade znamená asi to, že vegán pred 18,00, t. j. pred 6.hodinou.  Jej podstatou je teda, že večer pred šiestou treba nasledovať vegánsky jedálniček, večer po 18. hodine však už môžeme jesť aj mäso a konzumovať aj mliečne výrobky. Dennú dávku treba rozdeliť na šesť častí, a pri každom jedení sa doporučuje konzumácia ovocia. Podstatu diéty VB6 tvorí rastlinná potrava, t. j. zelenina bohatá na vlákninu, a ovocie, čerstvo lisovaná ovocná šťava, rôzne šaláty, hríby, olejnaté semená, napr. arašidy, orechy, mandle, ako aj konopné semeno a tekvicové semená. Jedlá, bohaté na nasýtené tuky sa oplatí vynechať aj po 18.00 hodine, takže deň neukončujeme mastným mäsom, radšej chudými kuracími prsiami, prípadne morskými rybami. Nasledovníci Bittmanovej metódy sa majú vyhýbať spracovaným, rafinovaným jedlám, bielemu cukru, alkoholu, v priebehu spracovania mäsa pečeniu v oleji.

Čo možno očakávať od diéty BV6?

Keďže je diéta BV6 bohatá na čerstvé a zdravé zložky, resp. nepodporuje konzumáciu nasýtených tukov a cukru, môže pomôcť odstrániť vysokú hladinu cholesterolu, vysoký krvný tlak, cukrovku, resp. kardiovaskulárne choroby. Jedlá s vysokým obsahom vlákniny regulujú hladinu krvného cukru, nasycujú, napomáhajú chudnutiu, resp. podporujú očistu čreva. Diéta VB6 obsahuje jedlá bohaté na živiny, s pomocou ktorých sa môžeme zbaviť rôznych chorôb z nedostatku, posilňujú imunitný systém a pôsobí skrášľujúco aj na náš zovňajšok. 
Názor odborníčky na výživu Yvonne Wakeovej sa nestotožňuje celkom s Bittmanovým názorom, zastáva totiž hľadisko, že raňajky by mali byť každopádne bohaté na kalórie, aby nás naplnili energiou. Odborníčka si myslí, že radšej by sa hodilo, keby boli vegánske hlavné jedlá alebo večera, a navrhuje vyhýbať sa živočíšnej strave.

Zdroj:
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2414653/Eat-vegan-day-dinner-guilt-free-says-writer-claims-common-sense-diet-saved-diabetes.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu