head

Zemiaková diéta – Nakoľko je efektívna?

Zemiaková diéta: z čoho pozostáva, koľko môžeme schudnúť?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

O zemiakoch sme stále počúvali, aby sme ich nejedli veľa, pretože sa od nich priberá, a zabudnime na ne, pokiaľ držíme diétu. Táto teória už dnes neplatí, pretože zemiaková diéta nielenže uberie z váhy, ale má aj mierny alkalizujúci a detoxikačný účinok. Aj keď je trocha jednotvárna, táto zelenina bohatá na vlákniny je zdravá, obsahuje nepostrádateľné minerály a vitamíny. Okrem toho je lacná, ľahko sa dá získať, a  po celý rok vydrží.

Je pravda, že obsah uhľohydrátov v zemiakoch je pomerne vysoký, ale obsahuje málo kalórií a je bohatý na vlákniny, takže nasýti. 100 gramov zemiakov má asi 80 kalórií, disponuje vynikajúcimi diuretickými a alkalizujúcimi účinkami. Samozrejme, že pečené na oleji nie sú dovolené, konzumovať sa môžu iba varené zemiaky, alebo tiež upečené v rúre na papieri na pečenie . Predtým, ako sa do toho pustíme, povedzme si pár slov o liečivých účinkoch zemiakov.

Liek na veľa problémov

Vplyv zemiakov na zdravie už pred stovkami rokmi spoznala ľudová medicína, a dodnes ich používa.  Zemiaky sú bohaté na vitamíny C, A a B,  rovnako ako na železo, zinok, mangán a draslík, vďaka poslednému má dobrý účinok na funkciu srdca. Obsahuje karotén, kyselinu mliečnu, kyselinu citrónovú, sacharidy, bielkoviny, respektíve alantoín. Pretože šťava surových zemiakov je diuretikum, zmierňuje edém, čím znižuje vysoký krvný tlak a prispieva k detoxikáciiZmierňuje príznaky žalúdočných vredov, pretože šťava zemiakov sa v dôsledku slín a žalúdočných štiav rozloží na dextríny, ktoré utišujú žalúdočnú sliznicu. Vylisovaná šťava zo zemiakov je účinná aj v prípade nadúvaniahnačky a zápchy. A to nie je všetko! Zemiakovú šupku môžeme použiť aj v prípade kožných problémov, môže byť aplikovaná na zapálené, citlivé vredy a rany. Táto zelenina vďaka obsahu draslíka zároveň chráni proti kardiovaskulárnym a cievnym ochoreniam, a podporuje rozmnožovanie probiotických baktérií, ktoré udržujú rovnováhu črevnej flóry.

Koľko z nich môžeme zjesť?

So zemiakovou diétou môžeme prijať 800 kalórií denne, čo sa zdá spočiatku málo, ale táto zelenina je mimoriadne výživná, preto nás rýchlo nasýti. Na obed tridsať deka zemiakov, kým na večeru môžeme zjesť dvadsať deka, čo je celkom 400 kalórií. Ďalších 400 kalórií treba rozdeliť na raňajky, na desiatu a olovrant, odporúča sa väčšinou kombinácia nízkotučného jogurtu s určitým sezónnym ovocím / zeleninou. Zemiaková diéta sa neodporúča aplikovať dlhšie ako 7 dní, pretože prehnané zníženie kalórií vyčerpá organizmus. Za týždeň môžeme očakávať úbytok približne 3-3,5 kila, ale na dosiahnutie tohto efektu musíme prijať aspoň 2-3 litre vody.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu