head

Transmastné kyseliny sú nebezpečné: výber stravy

Transmastné kyseliny: prečo sú nebezpečné, aké choroby spôsobujú
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Margaríny, jedlá  z rýchleho občerstvenia, mliečne výrobky, práškové polievky, müsli tyčinky, šalátové nálevy, to je len niekoľko príkladov zo zoznamov jedál, ktoré obsahujú transmastné kyseliny. Veľa ľudí nevie o tom, aké sú transmastné kyseliny nebezpečné, ako ani to, koľko z nich je povolená denná dávka.

Čo sú transmastné kyseliny?

Transmastné kyseliny sú také nenasýtené mastné kyseliny, ktoré vznikajú hydrogenizáciou rastlinných olejov: palmového, kokosového, slnečnicového, sójového, repkového, ale transmastné kyseliny vznikajú aj pri pečení rastlinnými olejmi. Rastlinné oleje sú síce vo svojej podstate zdravé, veď obsahujú veľké množstvo viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny, ale tieto sa hydrogenizáciou zmienia na nasýtené, t. j. transmastné kyseliny. Cieľom hydrogenizácie je, aby boli rastlinné oleje tvrdšie, trvanlivejšie, odolné proti mrazeniu.

Prečo o nich nevieme?

K záujmom potravinárskeho priemyslu nepatrí, aby boli zákazníci informovaní o tom, že transmastné kyseliny sú nebezpečné, ani o tom, koľko z nich sa v tom ktorom produkte nachádza. Veľa výrobcov štylizuje zavádzajúco, keď na etikety uvedie, že jedlo obsahuje úplne alebo čiastočne hydrogenizovaný rastlinný tuk. Keď ľudia vidia, že je to rastlinného pôvodu, sú náchylnejší veriť tomu, že si kupujú zdravé jedlo, veď koho by napadlo, že by mohol byť kokosový alebo palmový olej nezdravý?

Aké nebezpečenstvá skrýva ich konzumácia?

Nebezpečenstvo transmastných kyselín potvrdili viaceré štúdie.  Tieto štúdie dávajú do bezprostrednej súvislosti jedálniček bohatý na transmastné kyseliny a výskyt srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, nadváhy a mnohých ďalších chorôb.  Transmastné kyseliny zvyšujú hladinu triglyceridov, hladinu LDL-cholesterolu, znižujú hladinu ochranného HDL-cholesterolu, čo vedie ku kôrnateniu ciev a trombóze. Transmastné kyseliny zohrávajú okrem toho úlohu aj vo vzniku Alzheimerovej choroby a v jednotlivých druhoch rakovín, a sú schopné sa v materinskom mlieku dostať aj do organizmu dieťaťa.

Akým jedlám sa máme vyhýbať?

Mrazeným poltovarom, zmrzlinám a keksom (obsahujú veľa palmového oleja), jedlám z rýchleho občerstvenia, napolitánkam a čipsom, hotovým nálevom na šaláty, ako aj instantným práškom (polievky, omáčky). Vyhýbajme sa živočíšnym tukom a rastlinným maslám, ktoré obsahujú aj prídavné látky, ako aj vyprážaným jedlám.  Nepridávajme si do kávy práškový krém, vzdajme sa sladkostí, pokrytých polevou, ako napr. salonkám a mliečnym tyčinkám.  Nedajme sa zviesť lahodnými vôňami pekárenských výrobkov, a nevystavujme lisované rastlinné oleje plné mastných kyselín omega-3 a omega-6 (ľanový, konopný, olivový atď.) teplu.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila dennú maximálne povolenú dávku transmastných kyselín  2 gramy. Toto množstvo ešte nepredstavuje nebezpečenstvo pre organizmus.

 

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu