head

Citlivosť na počasie: Čo proti tomu môžeme robiť?

Proti citlivosti na počasie existujú aj prirodzené riešenia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Náhle zmeny počasia, výkyvy teplôt a zmena vlhkosti vzduchu môžu náš organizmus vyčerpávať. Pozrime sa na niekoľko prirodzených riešení proti citlivosti na počasie, aby sme nemuseli siahať po liekoch.
Studené a teplé fronty a počasie majú na viacerých z nás negatívny vplyv, sme bez nálady, podráždený, a pulzujúca bolesť hlavy býva tiež jedným z príznakov. Ale nemusíme žiť ďalej ako obete počasia, príznaky môžeme zmierniť reformou jedálnička a pomocou liečivých čajov.

Čo všetko to ovplyvňuje?

Kto je ako citlivý na počasie, ovplyvňuje pohlavie, vek, telesná hmotnosť a aj zdravotný stav. Keď máme napríklad nadváhu a žijeme stresujúcim životným štýlom a potrebovali by sme aj posilniť imunitu, je veľká pravdepodobnosť, že sa môžeme zaradiť medzi ľudí citlivými na počasie.
Na zmiernenie príznakov citlivosti na počasie, resp. na ich odstránenie, nesiahajme okamžite po liekoch.

Jedlá pomáhajú

Oplatí sa zamyslieť sa nad stravou! Aby sme sa stali odolnejšími voči pôsobeniu počasia a frontov, konzumujme zeleninu a ovocie, bohaté na minerálne látky a vitamíny, ako napr. kapustu, špenát - ktorý je súčasťou superpotravín, pomáha však aj paprika, pomaranč, grapefruit, banán a jablko. Tieto jedlá nám posilnia imunitný systém a prispievajú k zdravému tráveniu, a ak je potrebné, pomôžu zbaviť sa aj nadbytočných kilogramov, lebo sú vďaka svojím detoxikačným účinkom vhodné aj na obdobia očistných kúr.

Liečivé čaje proti počasiu

V  prípade citlivosti na počasie smelo vyskúšajme niekoľko liečivých čajov, ktoré okrem toho, že sú našimi účinnými pomocníkmi pri tomto probléme, dobre pôsobia aj na trávenie a detoxikáciu.

Vitamín C je pre náš organizmus mimoriadne významný, a môžeme si ho doplniť šípkovým čajom.  Dôležité však je, aby sme pri príprave čaju šípky nezaliali horúcou vodou, ale aby sme ich namáčali!
Proti citlivosti na počasie veľa pomôže aj pikantný zázvor, známy svojimi detoxikačnými, čistiacimi účinkami, potom fenikel, ako aj čaj z ľubovníka bodkovaného. Z čajov s upokojujúcim účinkom sú to harmanček, myší chvost, levanduľa a medovka lekárska, ktoré zmierňujú úzkosť spôsobenú zmenami frontov, a depresiu. Medovka lekárska je dokonalou pomocou aj pri bolestiach hlavy a migréne.  V porovnaní s liekmi majú liečivé bylinkové čaje tú výhodu, že neznižujú schopnosť koncentrácie, a ich prirodzené účinné látky nepoškodzujú organizmus.
Proti únave a bolestiam hlavy spôsobenými citlivosťou na počasie, je vynikajúcim riešením aj mäta. Jej čistiaci, potopudný účinok napomáha detoxikácii, takže jej uživaním budeme nielen viac svieži, ale si aj očistíme organizmus.  Mäta pieporná pôsobí vitalizujúco, a je výborná aj pri žalúdočných a črevných problémoch.  Rozmarín, šalvia a zelený čaj tiež skvelo aktivizujú, pri vysokom krvnom tlaku môže znamenať riešenie imelo biele. Na vysoký krvný tlak možno užívať aj levanduľu, ktorá znižuje krvný tlak.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu